Od kilkunastu już lat Zespół Szkół nr 2 w Lubinie bierze udział w ogólnopolskim projekcie “Młodzi głosują”. Tuż przed wyborami  w szkołach, w tym  również w ZS 2, przeprowadzane są prawybory, podczas których młodzież przechodzi dokładnie taki proces, jaki obowiązuje w czasie prawdziwych wyborów. 23 maja lubińska placówka przy Szpakowej kolejny już raz wzięła udział w  programie Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Dzięki projektowi “Młodzi głosują” młodzież uczy się, że prawo wyborcze jest dostępne dla każdego, że to jedna z zasad demokracji. Udział w wyborach w szkole pozwala im zobaczyć, jak wygląda proces wyborczy.

W tym roku projekt jest wyjątkowo skierowany do dzieci już od VI klas szkół podstawowych. Młodzież głosuje podczas przerw, dobrowolnie. Mamy listy wyborców, czyli uczniów naszej szkoły. To nazwiska 504 osób. Mamy karty wyborcze zaproponowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, na których każdy z wyborców skreśla tylko komitet wyborczy bez wskazania imienia i nazwiska, bo my nie wybieramy osób, tylko komitety. Jest urna, do której głosujący wrzucają głosy. Po zamknięciu lokalu wyborczego o 14:00 z komisją otwieramy urnę, sporządzamy protokół i wysyłamy go do Warszawy do Centrum Edukacji Obywatelskiej. Powszechne, ogólnopolskie  wyniki tego głosowania będą znane w poniedziałek. W naszej szkole poznamy je już po 14:00 – mówiła Renata Zujewicz, nauczyciel w ZS 2 i koordynator projektu “Młodzi głosują”.

– Informowaliśmy uczniów w klasach. Dużą część byłą zainteresowana. Mamy tu uczniów niepełnoletnich, którzy mają dzięki temu możliwość skorzystania z takiej okazji wzięcia udziału w wyborach. Każdy może zobaczyć jak to wygląda w rzeczywistości. Kiedyś, gdy już będę mogła, chciałabym być naprawdę w komisji wyborczej. To na pewno duża odpowiedzialność. Nawet tu musimy wszystkich wprowadzić w proces wyborczy, przekazać wszystkie informacje – mówiła  Weronika Zielińska, uczennica klasy I, a zarazem członek komisji wyborczej w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ZS 2 w Lubinie.  

 

Poprzedni artykułI kwartał 2019 dla KGHM optymistycznie i na plusie
Następny artykułAntymina, czyli inna forma rozmów z młodzieżą o narkotykach