Zarząd KGHM Polska Miedź S.A. skomentował opublikowane niedawno wyniki finansowe spółki za I kwartał 2019. Wzrost odnotowany jest  w przychodach i zyskach. Są one efektem dobrych wyników produkcji krajowej i zagranicznej. Optymistycznie wyglądają też inwestycje prowadzone przez miedziową spółkę. KGHM szykuje się również do emisji obligacji. Będzie to debiut miedziowej spółki w tym zakresie.

 

Wszystko wskazuje na to, że początek 2019 to dobry czas dla KGHM Polska Miedź S.A. Spółka w I kwartale odnotowała bardzo dobre wyniki, o czym na konferencji prasowej przekonywał zarząd miedziowego holdingu.

W porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, czyli I kwartału 2018 mamy wzrost EBITDA o 24%. Gdybyśmy spojrzeli na same przychody, to wzrosły o 29 %, a wynik netto jest wyższy o 26%. Te przyrosty są imponujące. Rzadko zdarza się by w ciągu roku wyniki poprawiły się tak bardzo – mówiła Katarzyna Kreczmańska – Gigol, wiceprezes zarządu ds. finansowych KGHM Polska Miedź S.A. – Jeśli chodzi o wielkości w złotych EBIDTA grupy jest wyższa o 288 mln zł, przychody są wyższe o 1,2 mld zł, a wynik netto o 113 mln zł. Jest to konsekwencja realizacji naszej strategii. Bardzo się cieszymy z takich wyników – dodawała prezes.

– W zakresie produkcji krajowej są także bardzo dobre wyniki. Począwszy od zakładów górniczych, mimo zdarzenia ze stycznia w ZG Rudna, gdzie było tąpnięcie. Został zniszczony główny ciąg odstawy transportowej. Była bardzo dobra reakcja służb górniczych, która doprowadziła do tego, że kwartał mogliśmy zamknąć na poziomie porównywalnym do kwartału 2018. Przełożyło się to oczywiście na wyniki hutnicze – mówił Radosław Stach, wiceprezes zarządu ds. produkcji KGHM Polska Miedź S.A. 

Równie optymistycznie wyglądają inwestycje prowadzone przez KGHM. Zarówno Głogów Głęboki Przemysłowy, jak i budowa pieca wychylno – topielno – rafinacyjnego w Hucie Miedzi Legnica oraz inwestycje związane z dopasowaniem do konkluzji BAT czy rozbudowa Zbiornika Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most o Kwaterę Południową przebiegają zgodnie z budżetem i harmonogramem. 

O wynikach w  zakresie produkcji zagranicznej mówił Paweł Gruza Wiceprezes Zarządu ds. Aktywów Zagranicznych.

– Sierra Gorda odnotowuje zwiększoną produkcję. Wzrost jest wyższy w porównaniu do zeszłego roku o 23%. Przekraczamy budżet wyznaczony na rok 2019. Widać, że zmiany w zarządzaniu i nadzorze przynoszą dobre rezultaty. KGHM International, czyli zakłady w Ameryce Północnej zanotowały spadek, ale jest on założony w budżecie i będzie odrobiony w pozostałej części roku – mówił  Paweł Gruza.

Podczas konferencji poinformowano też o tym, że KGHM rozpoczął proces emisji obligacji. To kolejny krok w realizacji strategii finansowania.  Obligacje pojawią się do końca drugiego kwartału tego roku i sięgną 2 mld złotych.

Poprzedni artykułBieg dla Julki na Grzybową Górę, czyli charytatywne 5,4 kilometra
Następny artykułWybory do Europarlamentu w ZS 2, czyli “Młodzi głosują”