Na rynku kształcenia pojawia się nowy kierunek – cyberbezpieczeństwo. Do aplikowania do takich właśnie szkół, a będzie ich kilkanaście w Polsce,  zachęca Ministerstwo Obrony Narodowej, które obejmie patronat nad tymi kierunkami. Na terenie Dolnego Śląska w gronie wybranych szkół znalazło się II Liceum Ogólnokształcące w Bolesławcu. To również szansa dla lubinian.

Uwaga ósmoklasiści z Lubina, którzy marzą o nietuzinkowym wykształceniu. Klasy o profilu cyberbepieczeństwa ruszą od przyszłego roku szkolnego pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej w 16 szkołach w całej Polsce. Będzie to program pilotażowy. 

„Program CYBER.MIL z klasą” polegać będzie na utworzeniu klas o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. Zakłada kształcenie uczniów w zakresie informatyki z uwzględnieniem zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa państwa.

W informacji prasowej czytamy:
 “Ministerstwo Obrony Narodowej postawiło bardzo wysokie kryteria. Aby zakwalifikować się do projektu szkoła musiała spełnić szereg kryteriów formalnych, m.in. prowadzić działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa wpisaną w statut szkoły, posiadać klasy realizujące program z matematyki i informatyki lub matematyki i fizyki na poziomie rozszerzonym, uzyskać właściwą średnią wyników egzaminu maturalnego z matematyki w ciągu ostatnich trzech lat, zgodę organu prowadzącego na współfinansowanie programu”.

Do udziału w projekcie zakwalifikowano 16 szkół z całej Polski. W programie nauczania znajdą się takie zagadnienia, jak: podstawy i historia kryptografii, podstawy algorytmiki i cyberbezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. W ramach kształcenia przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych.

Za koordynację i przebieg programu odpowiada Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Nadzór merytoryczny sprawować będzie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowa Akademia Techniczna. Ministerstwo Obrony Narodowej udzieli szkołom wsparcia finansowego na realizację zadania.

Celem programu jest wykształcenie potencjalnych kandydatów na żołnierzy i pracowników Sił Zbrojnych RP, w tym szczególnie do tworzonych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Dla wielu absolwentów może to być wstęp do pracy na do prestiżowych stanowiskach w jednostkach podległych MON.

Lista szkół zakwalifikowanych do programu oraz szczegółowe informacje o projekcie znajdziesz tutaj:https://www.wojsko-polskie.pl/cyber-mil-z-klasa/

 

 

 

Poprzedni artykułNocny pościg ulicami Lubina
Następny artykułKilkaset drzew do wycięcia