Blisko 500 uczniów i ponad 60 nauczycieli wzięło udział w projekcie „Słodka Julka” w SP w Rudnej – była edukacja i profilaktyka. Kampania ma przed sobą już tylko trzy przystanki. Liczba najmłodszych z terenu Zagłębia Miedziowego, którzy docelowo wezmą udział w szeregu atrakcji organizowanych przez legnicki OZPN Miedziowe Centrum Zdrowia i Fundację Samodzielne.pl sięgnie blisko 7000.

Powoli kampania edukacyjno – społeczna „Słodka Julka” dobiega końca. Na trasie projektu zostały już tylko trzy miejscowości: Grębocice, Trzebnice i Polkowice. Projekt realizowany przez OZPN Legnica, MVCZ i Fundację Samodzielne.pl przy pomocy samorządów lokalnych, KGHM Polska Miedź, fundacji miedziowej spółki, Lubinpex-u i wielu innych firm i instytucji miał już miejsce w 11 punktach. 19 października w szkole podstawowej w Rudnej z przesiewowych badań, warsztatów kulinarnych prowadzonych przez załogę firmy Lubinpex, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy skorzystało prawie 500 dzieci. Fundacja Samodzielne.pl poprowadziła warsztaty dla nauczycieli. Wszystkie elementy projektu wiążą się z profilaktyką i edukacją z zakresu cukrzycy u dzieci.

Dziękuję wszystkim, którzy biorą w tej akcji udział. Jako MCZ znamy was trochę, bo opiekujemy się waszym zdrowiem i zdrowiem waszych rodziców, dziadków i innych bliskich – mówił do dzieci w Rudnej Waldemar Sułek, wiceprezes ds. finansowych MCZ. – Dziś chcielibyśmy wam powiedzieć o czymś, co warto zapamiętać i przekazać dalej. Chcemy wam opowiedzieć o małej dziewczynce, która chodzi do mniejszej szkoły niż wasza, a szkoda, bo mogłaby tu chodzić na basen. Ona dojeżdża na basen i na ściankę wspinaczkową – opowiadał Waldemar Sułek o bohaterce projektu, 8 – letniej Julce chorującej na cukrzycę typu 2. – Ona musi walczyć z własną chorobą i o tej walce chcemy wam opowiedzieć. Chcemy też was prosić byście o wszystkim opowiedzieli w waszych domach, będziemy wam bardzo za to wdzięczni. Opowiedzcie swoim rodzicom i dziadkom o tym co zobaczycie i usłyszcie – dodawał prezes MCZ.

A informacji na temat cukrzycy, zdrowego odżywiania, aktywnego trybu życia dzieci w Rudnej dostały mnóstwo. Przeprowadzono też badanie poziomu cukru w organizmie i składu masy ciała. Pozwala to wstępnie zdiagnozować zagrożenie tą chorobą u najmłodszych, ale pozwala też nauczyć je że badanie nie jest bolesne, a konieczne. Obok profilaktyki była tez praktyka, czyli warsztaty kulinarne pod hasłem „Rozgryźć cukrzycę”, które pozwoliły najmłodszym przygotować zdrowe przekąski pod okiem specjalistów z Lubinpex-u. Wśród niecodziennych zajęć dzieci miały też pokaz pierwszej pomocy oraz okazję do prób wykonania jej na fantomach pod okiem ratowników z HDK Maltański Legion.