Pogotowie Ratunkowe w Legnicy otrzymało dwie nowe karetki. Ambulanse trafią do Lubina i Jawora. Pojazdy zakupiono głównie dzięki środkom finansowym z Urzędu Wojewódzkiego, ale nabycie nowego sprzętu wsparła Fundacja KGHM Polska Miedź. 

 

Spośród 16 ambulansów zakupionych na Dolny Śląsk dwie nowe karetki trafiły do Lubina i Jawora, bo właśnie tam, jak dotąd były najmocniej wyeksploatowane pojazdy spośród taboru legnickiego pogotowia ratunkowego. Zakup nowego sprzętu dla pogotowia wsparła dodatkowo w kwocie 180 tysięcy złotych Fundacja KGHM Polska Miedź. 

Na cały Dolny Śląsk trafiło 16 karetek zakupionych przez Urząd Wojewódzki. – Te ambulanse i sprzęt ratujący życie to w sumie 8,5 mln złotych, które udało się zaoszczędzić w budżecie wojewody a potem uzyskać pozytywną opinię Ministerstwa Finansów. Dwa z tych ambulansów trafiły do legnickiego pogotowia, bo potrzeby były ogromne, bo te ambulanse, które zostaną zastąpione miały przejechane 500 tys. km. Te nowości bardzo cieszą, tym bardziej, że udało się je w pełni sfinansować.  – mówił Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski. 

 Nowy sprzęt usprawni znacznie działania ratowników w Lubinie i Jaworze. – W tych karetkach są świetne nosze dostosowane do dużej wagi pacjenta. Defibrylator jest również bardzo dobry, z transmisją danych, czyli z bezpośrednim przekazem na kardiologię. Ratownicy robią EKG i wysyłają, a lekarz kardiolog decyduje, gdzie ma trafić pacjent. Ten sprzęt jest bardzo istotny w szybkim udzielaniu pomocy pacjentom przede wszystkim z zawałami serca czy ostrymi stanami wieńcowymi. W karetce jest respirator, ssak, pompa infuzyjna, czyli cały “gruby” sprzęt  – mówiła  Anna Toisz, kierownik Zespołów Ratownictwa Medycznego w Jaworze.

– Pojazdy są na pewno z górnej półki, już nie mówiąc o ich wyposażeniu. To, które tutaj mamy począwszy od noszy poprze defibrylator czy respiratory to wyposażenie, jakie posiada armia Stanów Zjednoczonych. To wysokiej klasy sprzęt zarówno ze względu na jakość, jak i na bezpieczeństwo i trwałość. Nowy sprzęt bardzo na s cieszy, bo przyda się we wszystkich działaniach ratowników: zarówno w wypadkach, zawałach i innych stanach zagrażających życiu. Wyposażenie jest takie, ze w każdej sytuacji jesteśmy w stanie udzielić pomocy. Te defibrylatory posiadają najnowsze rozwiązania w systemie odpornym na zakłócenia i bezpiecznie przesyłają zapis EKG do ośrodków kardiologii interwencyjnej. Co roku wymieniamy sprzęt i staramy się to robić, na ile to tylko możliwe ze względów finansowych . Tego typu dotacja ułatwia nam funkcjonowanie. To są dodatkowe pieniądze poza tymi, które otrzymujemy z NFZ. W tym roku z własnych środków zakupiliśmy dwa nowe ambulanse, a teraz pieniądze spały nam z przysłowiowego nieba – mówił Andrzej Hap, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w  Legnicy. 

 

 

Poprzedni artykułRasistowskie napisy i zniszczony bar
Następny artykułPrzedsiębiorcy zapłacą więcej za składki ZUS