Aż 26 szkół zawodowych i 8 uczelni wyższych znajduje się w bezpośrednim otoczeniu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To dobry potencjał, aby kształcić pod potrzeby pracodawców działających w strefie. Można go określić jako dobre praktyki.

– Każdy inwestor, który staje przed wyborem miejsca do prowadzenia swojego biznesu chce mieć dostęp do wykwalifikowanej kadry. Jesteśmy po to, aby pomóc mu pozyskać pracowników i wskazać szkoły, które będą kształcić uczniów na potrzeby przemysłu – mówi Andrzej Niemiec, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, który zaprezentował dziś działalność Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego.

W bezpośrednim otoczeniu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej znajduje się 26 szkół zawodowych i technicznych oraz 8 uczelni wyższych otwartych na współpracę z inwestorami. To tutaj powstała idea powołania zawodu „technika mechatronika”, którą z powodzeniem od kilkunastu lat wspiera i rozwija Volkswagen Motor Polska. Śladem koncernu poszły kolejne firmy ze strefy w Legnicy, która prężnie działa m.in. w Złotoryi, Legnicy, czy Polkowicach. Władze strefy, wspólnie ze szkołami m.in. w Legnicy, Chocianowie i Środzie Śląskiej stworzyły już 10 klas patronackich realizujących autorskie programy kształcenia. Dzięki nim pracodawcy mają dostęp do wykształconych specjalistów konkretnych branż działających w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Już blisko 80 podmiotów skupia klaster edukacyjny „Invest in Edu” Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Efektem jego działalności są m.in. dwie kolejne klasy patronackie kształcące operatorów obrabiarek skrawających, które ruszą we wrześniu.

– Oprócz klas patronackich przedsiębiorcy działający w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Invest-Park prowadzą praktyki zawodowe, staże, doposażają pracownie szkolne i organizują wycieczki zawodoznawcze. Dzięki temu zwiększa się konkurencyjność na rynku pracy absolwentów szkół zawodowych i techników – przekonuje Teodor Stępa, wiceprezes WSSE Invest-Park w Wałbrzychu.

Przypomnijmy, że pierwszy w Polsce strefowy klaster edukacyjny, powstał w Kamiennej Górze. To m.in. tam działają klasy pod patronatem kamiennogórskiej strefy ekonomicznej. Do dzisiaj w sprzęt komputerowy i interaktywne pomoce naukowe dla uczniów i nauczycieli strefa zainwestowała 100 tys. zł.

– Wiedza, pasja i kreatywność dyrektorów szkół w połączeniu z odpowiedzialnymi pracodawcami i wsparciem specjalnych stref ekonomicznych to klucz do pozytywnej zmiany systemu kształcenia zawodowego w Polsce. Razem możemy osiągnąć bardzo wiele w tym zakresie – podsumował Wojciech Smoliński, wiceprezes zarządu Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości.

Dolnośląski Klaster Edukacyjny powołano w kwietniu tego roku.

Poprzedni artykułKara śmierci – pytanie w referendum?
Następny artykułKolarz amator na pierwszym miejscu