Trzeci ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół 8 sierpnia w województwie dolnośląskim – szansa na poznanie bogactwa produktów, które mamy dzięki pszczołom!

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele produktów zawdzięczamy pszczołowatym. 42% mieszkańców województwa dolnośląskiego na co dzień nosi dżinsy, ale aż 70% nie wie, że powstają one dzięki zapylaniu bawełny przez te pożyteczne owady. Chcesz poznać więcej niesamowitych faktów na temat zapylaczy i dowiedzieć się więcej o ich ciężkiej pracy? 8 sierpnia świętuj razem z nami Wielki Dzień Pszczół w wybranych placówkach przyrodniczych z Dolnego Śląska w ramach 5., jubileuszowej odsłony programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Organizatorem akcji są Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S.A., a partnerem strategicznym – Fundacja Nasza Ziemia.

8 sierpnia 2015r.w województwie dolnośląskim Wielki Dzień Pszczół świętują placówki:

– Park Narodowy Gór Stołowych,

– Karkonoski Park Narodowy,

– Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych – oddział w Jeleniej Górze,

– Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego,

Na zwiedzających czeka szereg atrakcji – edukacyjne gry, quizy, warsztaty czy spotkanie z pszczelarzem. Chętni, którzy chcą poznać fascynujący świat pszczołowatych, na hasło „Wielki Dzień Pszczół” wejdą bezpłatnie do większości placówek organizujących święto. Lista placówek zaangażowanych w Wielki Dzień Pszczół dostępna jest na stronie www.pomagamypszczolom.pl. Organizatorem obchodów święta są Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S.A. Honorowy Patronat nad 5. edycją programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” objęli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ośrodek Rozwoju Edukacji, kilkanaście kuratoriów oświaty oraz urzędów wojewódzkich i marszałkowskich.

Co otrzymujemy dzięki ciężkiej pracy pszczołowatych? Na potrzeby programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” przeprowadzone zostało badanie „Pomagamy pszczołom – Świadomość i wiedza konsumentów na temat zagadnień związanych z ekologią”. Wyniki pokazują, że często nie mamy świadomości, jak wiele produktów, po które sięgamy każdego dnia, uzyskujemy dzięki zapylaniu przez pszczołowate. Tylko 1/3 mieszkańców woj. dolnośląskiego (28%) ma świadomość, że kawa to produkt, który powstaje dzięki zapylaniu przez pszczołowate krzewów kawowca, mimo że aż 76% spośród ankietowanych z Dolnego Śląska pije ją przynajmniej raz dziennie. Aż 99% badanych z regionu nie wyobraża sobie wykreślenia z codziennej diety świeżych warzyw i owoców, a gdyby nie pszczołowate nie mielibyśmy aż 90% świeżych owoców ani 4 tys. odmian warzyw. 81% mieszkańców woj. dolnośląskiego wie, że olej rzepakowy powstaje dzięki zapylaniu kwiatów rzepaku.

Praca pszczołowatych to nie tylko żywność. 57% mieszkańców Dolnego Śląska słyszało nazwę propolis pszczeli, ale nie do końca wie, co kryje się pod tym pojęciem. Ta lepka substancja żywiczna zbierana przez pszczoły z pączków, drzew i krzewów ma właściwości lecznicze i wykorzystywana jest w medycynie od wieków. Propolis ma korzystne działanie na układ oddechowy – 81% mieszkańców regionu wskazuje go jako sposób na leczenie grypy i przeziębienia, 87% wie, że jest on stosowany do produkcji kosmetyków. Jednocześnie zaledwie 20% z respondentów z regionu wie, że propolis stosuje się np. w leczeniu nowotworów. Co jeszcze uzyskujemy dzięki pracy pszczołowatych? Ankietowani wskazują produkty z woskiem pszczelim – 79% wskazuje świece, a 70% kremy do twarzy. Jednocześnie ponad 1/3 mieszkańców Dolnego Śląska (33%) nie ma świadomości, że dzięki pszczołowatym powstają szminki do ust, a ponad połowa ankietowanych (58%) nie zdaje sobie sprawy, że dzięki zapylaczom powstają popularne bawełniane koszulki.

Czy zatem warto poznać pszczoły i je chronić?

Poprzedni artykułLubin uczcił rocznicę Powstania Warszawskiego
Następny artykułKoniec walki o gimnazjum gminne?