Zakrętki, które ratują życie… Niepozorna rzecz, a może tak wiele zmienić… Zasada jest prosta: kilogram plastikowych nakrętek typu PET po różnego rodzaju napojach czy chemii gospodarczej przekazanych do recyklingu to średnio około 70 groszy. Zebrane pieniądze trafiają na określony cel charytatywny.

Od marca akcję wsparła również lubińska Uczelnia Zawodowa Zagłębia Miedziowego, która prowadzi zbiórkę zakrętek na rehabilitację Wojtka chorego na autyzm. Obok UZZM w społeczną inicjatywę angażują się także Krakowski Uniwersytet Rolniczy, Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy, Uniwersytet Warszawski czy też Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Zasada jest prosta: kilogram plastikowych nakrętek typu PET po różnego rodzaju napojach czy chemii gospodarczej przekazanych do recyklingu to średnio około 70 groszy. Zebrane pieniądze trafiają na określony cel charytatywny. Coraz więcej osób, organizacji i placówek edukacyjnych przyłącza się do akcji i wspiera społeczne cele. Zaangażowanie się w akcję często wynika z odruchu serca oraz łatwości w przeprowadzeniu akcji. Nie bez znaczenia jest także fakt, że od organizatorów propagowanie tej aktywności nie wymaga dużych nakładów pieniężnych, tak jak dla samych darczyńców. Dodatkowa korzyść to także działanie proekologiczne!

Akcja UZZM związana jest z prośbą rodziców Wojtka – chorego na autyzm.

Jak można przyłączyć się do akcji? Liczy się każdy kilogram, a nawet pojedyncza zakrętka. Wszyscy, którzy zbiorą zakrętki PET mogą przynieść je do punktów zbiórki, które zostały rozmieszczone na terenie dwóch budynków lubińskiej Uczelni. Są to specjalnie oznakowane pojemniki, umieszczone w holach na parterze budynku. Każdy kilogram zebranych zakrętek, to kolejne średnio 70 groszy na subkoncie fundacji. Akcja będzie trwać przez najbliższe pół roku (do połowy września 2012 r.). Cały zysk ze zbiórki zostanie przekazany rodzinie Wojtusia.

Które zakrętki zbierać

Zbierać można wszystkie typy plastikowych zakrętek typu PET. Najlepiej nadają się do tego te z napojów i wszystkich produktów spożywczych czy też chemii gospodarczej. Nie ma znaczenia kształt czy rozmiar. Ważne jest by zakrętki nie miały naklejonych cen, ani wewnętrznych dodatkowych materiałów. Dla pewności, przed wrzuceniem ich do pojemników, warto sprawdzić oznaczenie znajdujące się na opakowaniu (symbol PP lub symbol trójkąta ze strzałkami).

Poprzedni artykułPijani „blokują” szpital
Następny artykułPapieskie ognisko w Gorzycy