Ukończone 16 lat, zgoda rodziców i chęci – tyle trzeba młodym ludziom by podczas wakacji zarobić, jak się okazuje całkiem nie najgorsze pieniądze. Młodzież chce pracować. Jak mówią pośrednicy pracy w Ochotniczych Hufcach Pracy, do punktów zgłaszają się coraz młodsi ludzie. 

 

 

Jedni twierdzą,  że to dobry pomysł, inni, że fatalny. Młodzież chce pracować i jeśli rodzice lub opiekunowie wyrażą na to zgodę, a młodzi ludzie ukończyli 16 rok życia,  to nic nie stoi na przeszkodzie, by podczas wakacji zarobili swój własny, przysłowiowy grosz. W Lubinie Punkt Pośrednictwa Pracy dla młodzieży znajduje się przy ulicy Tysiąclecia 2. Choć najwięcej ofert było w czerwcu, to jeszcze dziś można znaleźć tam coś ciekawego. – Coraz młodsi ludzie chcą pracować, nawet w wieku 13 lat. Niestety nie pomożemy w tym. Ci, którzy skończyli 16 lat mogą zrobić sobie książeczkę Sanepidu, to poszerza ich możliwości. Mogą pracować w kuchni, jako kelner czy wszędzie tam, gdzie będą mieli styczność z żywnością – mówi Małgorzata Młotek z pośrednik pracy w OHP. 

Stawki dla młodych ludzi nie są najgorsze. Najniższe wynagrodzenie to 13 złotych brutto za godzinę. Miesięcznie młodzież może zarobić 2 000 zł brutto. – Zdarzają się wyższe wynagrodzenia. Na przykład na promocjach 15 zł czy nawet 20 złotych za godzinę. Wszystko zależy od oferty – dodaje Małgorzata Młotek. 

Punkt Pośrednictwa Pracy w Lubinie, podobnie jak inne w regionie ma określone zadania wobec młodych ludzi, którzy poszukują pracy. Jest to m. in. pomoc osobom bezrobotnym w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych oraz pomoc w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej, omówienie metod i technik aktywnego poszukiwania pracy i specyfiki lokalnego rynku pracy.Współpraca z instytucjami rynku pracy. PPP OHP  prowadzą stałą  współpracę z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy w Lubinie, Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Lubinie, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lubinie, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lubinie, Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Chocianowie,
Pośrednicy pracy OHP nawiązują kontakty z pracodawcami, którzy zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników. Pozyskiwanie oferty pracy stałej oraz krótkoterminowej. Inne zadania PPP to dystrybucja lokalnych ofert pracy wśród osób zainteresowanych, prezentacja aktualnych ofert pracy młodzieży bezrobotnej oraz młodzieży uczącej się, kierowanie młodzieży do pracy stałej  i krótkookresowej – wydawanie skierowań do pracy. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę