Jak to jest pod wpływem alkoholu, a jak po narkotykach? Ile razy uciskać klatkę piersiową nieprzytomnemu? Jak jeździć motocyklem bezpiecznie? Do czego służy strażakom piła łańcuchowa? Kto może oddać krew?  – na te i wiele innych pytań można było znaleźć odpowiedź w lubińskiej galerii Cuprum Arena podczas akcji Bezpieczny Motocyklista. Działania zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Lubinie przy wsparciu wielu instytucji. 

Szereg atrakcji miało miejsce w lubińskiej galerii Cuprum Arena podczas akcji Bezpieczny Motocyklista. Głównym inicjatorem działań była KPP Lubin.

–  Przygotowaliśmy mini miasteczko ruchu drogowego dla dzieci. Uczą się podstaw. Jest pierwsza pomoc. Ratownicy pokazują na fantomach jak udzielać pierwszej pomocy. Z MOPS przyszły panie, które mają alko i narkogogle. Dzięki temu pokazują jak zachowuje się ludzki organizm pod wpływem alkoholu i narkotyków. Jest też z nami sekcja motocyklistów Iskra z Rudnej. Towarzyszy nam też krwiodawstwo. Można oddać krew, która w czasie wakacyjnym jest bardzo potrzebna   – mówił asp. Sylwia Serafin z Zespołu Profilaktyki Społecznej KPP Lubin.

– Pokazujemy dzieciom jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Dzieciom idzie bardzo dobrze. Wygląda tak jakby już wcześniej się tego uczyły – mówił Marcin Plaszczyk, Ratownik Medyczny, który dojeżdża na miejsce zdarzeń motocyklem.

– Ta pierwsza pomoc jest bardzo ważna, gdy na przykład najedziemy na miejsce zdarzenia to jesteśmy pierwsi, którzy możemy pomóc. Koniec przeświadczenia, żeby nic nie robić.  Trzeba podejść i uciskać klatkę piersiową ewentualnie wdechy. Jeśli jest to wypadek samochodowy to nie można szarpać poszkodowanym, ale jeśli jest możliwość a osoba jest nieprzytomna, nie oddycha to próbujmy robić cokolwiek. osobiście jeżdżę w miarę powoli, ale gdy jadę na zdarzenie muszę się spieszyć. Niestety w Polsce kierowcy aut wciąż nie zauważają motocyklistów – dodawał Marcin Plaszczyk. – Próbowałem jak udzielić pomocy.  ratownicy tłumaczą i ucza. Można też nauczyć się sporo o znakach drogowych. Najfajniejsze są tu jednak motory. Motocyklista rozważny musi jeździć powoli i uważać na innych – mówił Igor z zespołu szkół sportowych w Lubinie z klasy IV a.

W ramach akcji rozważny Motocyklista można było też honorowo oddać krew. Na placu przy fontannie czekał krwiobus, a w nim służby medyczne z Regionalnego Punktu Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Lubina. Tam również zaprowadzono dzieci, by mogły popatrzyć jakim sprzętem posługują się pielęgniarki przy krwiodawcach i jak wygląda taki proces. Jak podkreślają służby medyczne, ważne jest, by dzieci już od małego rosły w przekonaniu, że oddawanie krwi jest dobre i potrzebne. – Raczej bym się nie bała oddać krwi. To przyda się ludziom. Teraz mam 11 lat, ale gdy będę już mogła, to chyba będę oddawać krew. U mnie w rodzinie nikt tego nie robi. Będę dawała dobry przykład  – mówiła Martyna Hojda z Lubina. inf/fot. pit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę