W sobotniej konferencji szkoleniowo-naukowej w CK Muza w Lubinie przygotowanej przez MCZ pojawili się lekarze interniści oraz specjaliści nie tylko z Lubina i okolic, ale też z Wrocławia czy Warszawy. Można było wysłuchać wykładów w zakresie gastroenterologii, wymienić się uwagami i doświadczeniami. Była to cykliczna impreza, którą z myślą o rozwoju lekarzy, a zarazem o dobru pacjenta organizuje Miedziowe Centrum Zdrowia S.A. w Lubinie.

Wśród prelegentów byli zarówno lokalni specjaliści, jak i wielu gości z ogromnym zasobem wiedzy w zakresie gastroenterologii. Jak mówił Marek Ścieszka, wiceprezes zarządu MCZ ds. medycznych, tematy konferencji zgłaszali lekarze interniści, dla których przygotowano to spotkanie. Doktorzy POZ mogli od specjalistów z zakresu gastroenterologii dowiedzieć się wielu cennych informacji.

– Ta konferencja generalnie jest przygotowana pod lekarzy pierwszego kontaktu żeby wiedzieli, jakie są możliwości diagnostyczne, gdzie kierować pacjenta. Zależało nam, by dziś przyjechali nie tylko nasi lekarze, ale też spoza rejonu i by posłuchali najlepszych ekspertów w Polsce. Podejmujemy tematy, które będą z nami przez wiele lat. Mój temat dziś podczas prelekcji to rola ultrasonografii w nieswoistych chorobach zapalnych jelit. Chcę podkreślić, że to ważna metoda diagnostyczna pierwszego rzutu, która pozwala nam rozpoznać, zasugerować czy podejrzewać jakąś jednostkę chorobową. Dzięki temu wysuwamy jakiś wniosek, a lekarz pierwszego kontaktu mniej więcej dzięki temu już wie gdzie skierować pacjenta – czy do gastrologa, czy do chirurga czy może na dodatkowe badania. Chodzi o to, by lekarze wiedzieli, że jeżeli mamy problem z jelitami cienkimi to, by nie kierować na badania tomograficzne, lecz na konkretne badanie w zakresie MR- mówiła Wioleta Rewak, lekarz, starszy asystent w oddziale gastroenterologicznym MCZ w Lubinie.

– Pierwszym, diagnozującym badaniem jest USG. Ono wyklucza, pomaga znaleźć niepokojące objawy, albo stwierdzić, że pacjent jest zdrowy. Doświadczeni ultrasonografiści mają umiejętność diagnostyki przewodu pokarmowego. Kolejny krok to ordynacja różnych metod w TK i RM i odbywa się ona w zależności od badań laboratoryjnych, USG i badania klinicznego. Z naszymi gastrologami współpracujemy bardzo ściśle i przeprowadzamy wiele badań od enteroklizy w TK w diagnostyce patologii jelita cienkiego po enterografię w diagnostyce trudnych schorzeń jelita cienkiego, kolografię wirtualną, która zawsze jest uzupełnieniem badania kolograficznego, gdy stwierdzany jest nowotwór – mówiła Ewa Nienartowicz, radiolog i kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w MCZ S.A. w Lubinie.

– Choroby przewodu pokarmowego należą do chorób cywilizacyjnych. Mówimy tu m.in. o stłuszczeniu wątroby, o zaburzeniach czynnościowych, o nowotworach. To są bardzo ważne tematy. Na szczęście wiemy, że medycyna i służba zdrowia w Lubinie jest na bardzo wysokim poziomie, a szczególnie gastroenterologia, którą bardzo dobrze znamy. Jest tu nowa, świetnie wyposażona pracownia endoskopowa, są w MCZ bardzo duże możliwości i bardzo się cieszymy, że możemy was odwiedzić – dodawał Jarosław Reguła, konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii, kierownik Kliniki Gastroenterologii w Centrum Onkologii w Warszawie.

Poprzedni artykułZOO promuje ochronę ginących gatunków
Następny artykułRuszyły zapisy na Bieg Papieski