KGHM wspomaga środowisko naturalne na różne sposoby – obok proekologicznych inwestycji prowadzi również projekt „Miedziowe Pszczoły”. W ramach programu przy oddziałach spółki stanęły pasieki, z których właśnie udało się „wykręcić miód”. Podczas pierwszego miodobrania w KGHM udało się napełnić kilkaset słoików z uli umiejscowionych w ZG Lubin, Zakładzie Hydrotechnicznym, Hucie Miedzi Cedynia i Hucie Miedzi Legnica oraz ZG Rudna.

Wydarzenie to było nie tylko okazją do „wykręcania miodu” z pasiek zlokalizowanych w oddziałach spółki, ale także do edukacji i zrozumienia roli pszczół w ekosystemie oraz promowania działań proekologicznych w ramach programu KGHM “Miedziowe Pszczoły”.

Podczas miodobrania m.in. pracownicy KGHM i przedstawiciele lokalnych mediów mieli okazję zobaczyć pszczoły „na żywo” w specjalnym szklanym ulu, a także spróbować różnych rodzajów miodu i poznać ich zdrowotne właściwości. Wydarzenie obejmowało również prezentacje na temat historii pszczelarstwa, życia pszczół w różnych porach roku oraz roślin miododajnych.

Program “Miedziowe Pszczoły” to inicjatywa mająca na celu ochronę pszczół i wspieranie ekosystemu. Od dwóch lat przy szybie Zakładów Górniczych Lubin w Rynarcicach stoją ule, w których zamieszkują tysiące pszczół. Rok temu pasieki pojawiły się w Zakładzie Hydrotechnicznym, Hucie Miedzi Cedynia, Hucie Miedzi Legnica i ZG Rudna. Działania te są częścią strategii KGHM w zakresie odpowiedzialności społecznej i ekologicznej.

Przy oddziałach KGHM ustawionych jest w sumie 15 uli, czyli 15 rodzin pszczelich z jednej rasy „Krainka”. Owady z tej rasy bardzo szybko adaptują się w nowym miejscu, są odporne i mogą być z powodzeniem hodowane w środowiskach miejskich. Z jednego ula, w tym roku udało się uzyskać ok. 3 kg. miodu.

KGHM kontynuuje swoje działania proekologiczne, czego dowodem są liczne projekty takie jak nasadzenia drzew, ochrona sokołów wędrownych oraz dążenie do neutralności klimatycznej. Dbałość o ekologię to jeden ze strategicznych kierunków rozwoju miedziowej spółki. Działania proekologiczne są wpisane w takich dokumentach KGHM jak: Polityka Środowiskowa, Polityka Klimatyczna i Polityka Praw Człowieka.

Poprzedni artykułTrójeczki z SP 3 odleciały – FOTO
Następny artykułRuszają Koncerty w „Muzycznej Altanie”