Lubińskie ZOO przyłącza się do ogólnopolskiej akcji pod hasłem „ZOOchowuj się! Jesteś gościem w domu zwierząt”. To szereg działań prowadzonych przez ogrody zoologiczne w Polsce w marcu. To kampania nastawiona na współpracę takich jednostek, by ocalić wyginające gatunki.

11 marca to Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Od 2020 roku jeden dzień przerodził się w tydzień obchodów, a marzec stał się miesiącem misji ogrodów zoologicznych i akwariów. Każdego roku TyDzień Misji ma inny temat przewodni. W 2020 tematem głównym była MISJA OGRODÓW ZOOLOGICZNYCH z hasłem „PoZOOry mylą”. Tą kampanią ogrody zoologiczne chciały zwrócić uwagę, że współpracują ze sobą w celu realizacji wspólnej misji – ratowania ginących gatunków. W 2021 tematem głównym była HODOWLA z hasłem „Są maluszki, jest nadzieja”. W 2022 tematem głównym była EDUKACJA z hasłem „ZOO edukuje i zwierzęta ratuje”. Wydarzenie wspierane jest przez Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA). Razem #chronimyginącegatunki – Polskie ogrody zoologiczne i akwaria jednoczą się, aby przypomnieć misje, jakie pełnią ich jednostki. Tegoroczne wydarzenie odbywa się jednocześnie w 13 ogrodach zoologicznych, w dniach 6 do 12.03.2023.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów jest odpowiedzialna REKREACJA w ZOO, a hasłem – „ZOOchowuj się! Jesteś gościem w domu zwierząt”. 13 polskich ogrodów zoologicznych, 13 strażników ze zwierzęcego ZOO Patrolu, 1 wspólny przekaz: BEZPIECZNE ZWIEDZANIE ZOO. Organizatorami tegorocznego TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów są przyjaciele z 13 polskich ogrodów zoologicznych: ZOO Bydgoszcz, ZOO Charlotta, ZOO Chorzów, Akwarium Gdyńskie, ZOO Gdańsk, ZOO Kraków, ZOO Lubin, ZOO Łódź, ZOO Płock, ZOO Toruń, ZOO Warszawa, ZOO Wrocław, ZOO Zamość. Ambasadorami zostało 13 zwierząt z polskich ogrodów zoologicznych. Zespół stróżów prawa tworzą: żubr Powstaniec, hipopotamek karłowaty Romek, żółw gwiaździsty Sir Richard, surykatka szara Seba, gibbon białoręki Kiki, niala grzywiasta Nirwana, paw indyjski Paweł, gibboniec żółtolicy Liči, leniuchowiec dwupalczasty Zenek, rekin marmurkowy Mariusz, szympans zwyczajny Sambor, kanczyl filipiński Jonny English oraz żyrafa Rothschilda Karim. Na TyDzień Misji ZOO polskie ogrody przygotowały wiele różnych atrakcji. Na miłośników zwierząt czeka duża dawka wiedzy o zwierzętach, spotkania z ZOOedukatorami i opiekunami zwierząt, ciekawostki, relacje z życia w zoo, gry terenowe oraz konkursy z nagrodami. Każde ZOO przygotowało coś ciekawego dla swoich odwiedzających – wyjaśnia Agata Bończak , dyrektor lubińskiego ZOO.

Ogród Zoologiczny w Lubinie przygotował quiz z nagrodami, który można rozwiązać na stronie http://zoolubin.pl/edukacja/quiz-tmozia/. 10 osób z najwyższą punktacją zdobywa limitowane ekotorby, przygotowane specjalnie na tę okazję. Ponadto Lubin podczas akcji przypomni o 5 filarach ogrodów zoologicznych, zachęci do bezpiecznej rekreacji oraz wsłucha się w głosy gości, na temat bezpieczeństwa w ogrodzie zoologicznym. Ambasador paw Paweł przypilnuje rekreacji na najwyższym poziomie.

inf. redakcja

Poprzedni artykułWądroże Wielkie – ogłoszenie – dzierżawy
Następny artykułMCZ z myślą o pacjentach zaprosiło najlepszych ekspertów – FOTO