Służby CBA z delegatury z Lublina zatrzymały 6 osób w tym pracowników z Grupy Kapitałowej KGHM. Zdaniem CBA narażono spółkę na 4 mln zł strat. Zarzuty postawi Prokuratura Okręgowa w Legnicy.

Zatrzymani to biznesmeni, a  także pracownicy ze spółki Grupy Kapitałowej KGHM. Za korzyści majątkowe podmieniano próbki i preparowano analizy jakościowe skupowanego towaru. Do zatrzymań doszło na na terenie kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego.

Ustalenia śledztwa wskazują, że zatrzymani, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadzili jedną ze spółek z Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i strat w kwocie co najmniej 4 mln zł. Te pieniądze stanowiły zapłatę za wióry i granulat miedzi. Przy zakupie zawyżano zawartość procentową samej miedzi w dostawach złomu poprzez podmianę próbek, które są podstawą do szacowania wartości skupionego towaru. Do takiego procederu miało dochodzić przez co najmniej osiem miesięcy 2017 roku. Agenci CBA przeszukali mieszkania oraz miejsca pracy zatrzymanych. Biznesmeni i pracownicy miedziowej spółki usłyszą zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Legnicy. Realizacja jest efektem śledztwa prowadzonego przez Delegaturę Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lublinie na podstawie materiałów własnych – informuje rzecznik CBA, Temistokles Brodowski.

Do sprawy odniósł się zarząd KGHM Polska Miedź publikując oświadczenie, które brzmi:

W związku z czynnościami realizowanymi przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w dwóch przedsiębiorstwach należących do Grupy Kapitałowej KGHM oraz zatrzymaniem dwóch pracowników Grupy, niepełniących funkcji kierowniczych, Zarząd KGHM Polska Miedź SA deklaruje pełną współpracę z organami administracji publicznej, organami ścigania oraz służbami państwowymi realizującymi postępowanie.

Z pełną determinacją i konsekwencją będziemy dążyć do dogłębnego wyjaśnienia sytuacji, które mogą być niezgodne z polskim prawem oraz etyką biznesu. W ostatnich miesiącach Zarząd KGHM wdrożył system przeciwdziałania stratom w Grupie. W październiku ubiegłego roku powołano Pełnomocników ds. Etyki i Antykorupcji. Do ich zadań należy analiza i weryfikacja wszelkich sygnałów i napływających zgłoszeń o działaniach korupcyjnych oraz nadzór nad przestrzeganiem kodeksu Etyki Grupy Kapitałowej.

KGHM Polska Miedź SA wprowadziła w całej Grupie Kapitałowej Politykę Antykorupcyjną, a powołany Wydział Etyki i Procedur Antykorupcyjnych odpowiada za jej stosowanie we wszystkich podmiotach Grupy KGHM. Wdrażany jest system antykorupcyjny oparty o normę ISO 37001. W celu zapewnienia anonimowości pracownikom oraz właściwego nadzoru nad realizacją wytyczonej ścieżki Spółka buduje globalny system powiadamiania o nieprawidłowościach oraz promuje wśród pracowników uczciwą postawę, nie tylko na poziomie zawodowym, ale także prywatnym. Na bieżąco weryfikowana jest także zgodność regulacji wewnętrznych z prawem polskim oraz międzynarodowym we wszystkich obszarach naszej działalności, bez względu na miejsce prowadzenia biznesu.

Źródło: CBA/KGHM

Poprzedni artykułW areszcie za znęcanie się nad żoną
Następny artykułTrenuj z Quanfit i Fit Lovers w Cuprum Arena

3 KOMENTARZE

  1. Nazywajmy rzeczy po imieniu. Okradanie KGHM i spółek zależnych to nie okradanie firmy a okradanie wszystkich pracowników zatrudnionych w spółkach. Przez lata złodziejstwo było tolerowane a miliardy wyprowadzane bokiem. Pracownicy KGHM i podległych spółek powinny zrozumieć ze firmy w których są zatrudnieni to nie dojne krowy a długofalowe miejsce stabilnego zatrudnienia o które należy dbać a nie okradać czy przyzwalać na okradanie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.