Od 16 maja ósmoklasiści mogą już deklarować chęć kontynuowania nauki w szkołach średnich. Formalności dopełnią po otrzymaniu świadectw szkolnych. Sporą popularnością głównie wśród chłopców cieszą się szkoły będące pod patronatem KGHM Polska Miedź S.A. Kształcenie odbywa się w takich szkołach na różnych kierunkach, ale w Lubinie głównie na górniczym i elektrycznym.

Zespół Szkół Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie jest jedną ze szkół, które znalazły się w gronie tych będących pod patronatem oddziałów KGHM. W ramach programu „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej” uczniowie w takich placówkach mogą liczyć m.in. na stypendia za dobre wyniki w nauce, na praktyki w oddziałach Polskiej Miedzi, szkoła zaś otrzymuje wsparcie choćby w postaci sprzętu niezbędnego do edukacji czy kadry będącej ściśle na co dzień związanej z KGHM.

MCKK rozpoczęło właśnie 30 rok swojej działalności. Od początku jesteśmy firmą, która jest sprofilowana na potrzeby KGHM. Od samego początku specjalizowaliśmy się w szkoleniach dla górników. Na bazie tych doświadczeń i mając na uwadze, że mamy dostęp do dobrej kadry, która ma doświadczenie zawodowe również w przemyśle. Mamy także dobre zaplecze dydaktyczne jeśli chodzi o bazę szkolenia praktycznego. W związku z tym od 2013 roku rozpoczęliśmy kształcenie młodzieży. Prowadzimy te szkoły po to, by młodym ludziom pomóc łatwo wejść w życie zawodowe z udziałem KGHM polska Miedź S.A. Współpracujemy też z Tauronem i firmami samochodowymi. Dziś proponujemy młodzieży kształcenie w kierunku górnika, elektryka czy kierowcy – mówi Monika Gazda, wiceprezes zarządu MCKK w Lubinie.

Nasze szkolnictwo bez współpracy z KGHM byłoby zupełnie inne. Tylko dostęp do rzeczywiście praktycznej wiedzy i do możliwości prowadzenia praktyk i kształcenia praktycznego w miejscu pracy pozwalają zbudować zupełnie praktyczny, dostosowany do potrzeb pracodawcy program szkoleniowy. Gdyby nie współpraca w ramach „Kompetentni w branży”, to nie moglibyśmy powiedzieć, że naprawdę kształcimy dla KGHM. Nie mając kontaktu z KGHM, z pracownikami Polskiej Miedzi, z miejscem pracy, robilibyśmy coś, co nam się wydaje, a nie to, co jest potrzebne – wyjaśnia Monika Gazda. 

 

Listy uczniów zakwalifikowanych do szkół średnich będć w lipcu. 

Poprzedni artykułStres STOP – projekt finansowany przez KGHM
Następny artykułCyrk Europa z Planetą Uśmiechu. Na sobotę mamy bilety!