Zapoczątkowany jesienią 2019 roku program profilaktyczny realizowany w Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie dotyczący profilaktyki płuc i serca załogi KGHM ruszył po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Projekt zlecony przez Polską Miedź potrwa do kwietnia 2021 i jest jedynym w kraju tak szeroko zakrojonym projektem profilaktycznym. Nie wykluczone również, że jedynym w Europie. Jak dotąd tomografii komputerowej w ramach projektu poddano ok. 2000 osób.

Program profilaktyczny pozwalający przebadać docelowo 5000 pracowników KGHM Polska Miedź S.A. miał trwać do końca 2020. Przerwa, która nastąpiła w marcu z powodu koronawirusa i trwała do 15 lipca sprawiła, że badania przedłużono do kwietnia 2021. Tylko jesienią i zimą ubiegłego roku przebadano około 830 osób.

Najnowszy program badań przesiewowych zlecony Miedziowemu Centrum Zdrowia przez KGHM Polska Miedź S.A. dotyczy pracowników oddziałów miedziowej spółki. Kontrola medyczna prowadzona jest dwutorowo – badane są płuca i serce. Projekt badań profilaktycznych w wielu kierunkach to pierwsza w Polsce taka akcja i jak mówi dr n. med. Ewa Nienartowicz, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w MCZ w Lubinie prawdopodobnie również w Europie.

– Zachęcamy wszystkich do badań profilaktycznych, bo musimy wszyscy do nich wrócić. Może trochę przerażać ilość zachorowań na koronawirusa w skali kraju, ale na Dolnym Śląsku mamy ich 10 do 15 w ciągu dnia więc można powiedzieć, że nasze statystyki nie są aż tak złe. Badania profilaktyczne muszą być i w mammografii, i w onkologii. Teraz znajdujemy się w pracowni tomografii komputerowej, bo wykorzystujemy jedną z możliwości tego aparatu. Tylko jedną, bo ma on ich mnóstwo – niskowego badania TK za pomocą którego skanujemy w 7 minut klatkę piersiową i uzyskujemy trzy informacje – dotyczące guzków, zwapnień w naczyniach wieńcowych i rozedmy – mówiła nam podczas spotkania Ewa Nienartowicz.

Rejestracja odbywa się telefonicznie pod numerem 887 842 993. Pacjenci są tak umawiani, by przestrzegać zasad bezpieczeństwa związanych z koronawirusem. Nie spotykają się z innymi badanymi dlatego badania dla pracowników KGHM odbywają się codziennie od 16:00 do 18:00, a jeśli liczba chętnych jest większa to nawet do 18:30. Jak zapewnia doktor Ewa Nienartowicz, w razie większej liczby zainteresowanych tomografia będzie też wykonywana w soboty.

Co istotne, w razie zdiagnozowania niepokojących zmian pacjent jest natychmiast kierowany do dalszej opieki specjalistycznej w zakresie onkologii, kardiologii czy pulmonologii. W grupie dotąd zbadanych pacjentów udało się już zdiagnozować takich, którzy skorzystali ze specjalistycznej, dalszej opieki zdrowotnej. Nie jest wykluczone, że szybka diagnoza uratowała im życie.

Poprzedni artykułPieniądze na inwestycje w ramach Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego
Następny artykułUJW i KGHM podpisali umowę dot. kształcenia na kierunku górnictwo i geologia

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.