Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr prace nad przygotowaniem powierzchniowego szkoleniowego wyrobiska rozpoczęło wiosną tego roku. Obiekt już ruszył i służy szkoleniu praktycznemu oraz egzaminowaniu słuchaczy szkół i kursów górniczych. W 2012 roku wdrożono reformę szkolnictwa zawodowego, która kładzie nacisk na praktyczność kształcenia i rozszerza zakres stosowania zewnętrznej formy egzaminów zawodowych na stanowisku pracy. Stąd potrzeba wybudowania „przodka”. Wyrobisko MCKK jest przygotowane do przeprowadzania egzaminów zgodnie z nowymi przepisami.

Największy odsetek egzaminowanych osób stanowią pracownicy KGHM. Kursanci, którzy na co dzień pracują pod ziemią twierdzą, że wyrobisko jest wiernym odwzorowaniem warunków pod ziemią. Można tam ćwiczyć wiele czynności górniczych, jak na przykład stawianie różnych typów obudowy, tam, przebudowa lutniociągów i rurociągów, prowadzenie robót strzałowych itp.

Jak zapewnia Monika Gazda, wiceprezes zarządu MCKK, praktyka w obiekcie nie ma zastępować nauki pod ziemią, ale przygotowywać do niej. Jest miejscem, gdzie osoby, które nigdy nie były w kopalni, mogą obyć się z najważniejszymi czynnościami.

Pierwsze egzaminy rozpoczną się tam w środę 16 października. Wiedzę kursantów będzie sprawdzała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu. Jak mówią kursanci, o wiele łatwiej będzie się zdawało egzaminy „na własnym” terenie, gdzie nabywało się wiedzę.

Poprzedni artykułNie dał rady
Następny artykułKombinowała z elektronarzędziami