Zabiegi i operacje w szpitalu MCZ w Lubinie jeszcze się odbywają i jak zapewnia zarząd medycznej spółki, załoga próbuje w miarę sytuacji normalnie pracować. Nie jest wykluczone, że wojewoda w tym tygodniu podejmie decyzję, by medyczne placówki przygotowały łóżka dla pacjentów  z podejrzeniem COVID – 19, a wówczas nawet MCZ wstrzyma swoje planowe zabiegi i operacje. Szpital będzie miał 10 łóżek dla pacjentów pod obserwacją do chwili ustalenia wyniku COVID i 3 z respiratorem. Szpital RCZ przy ulicy Bema będzie odraczał planowe zabiegi i operacje.

W ubiegłym tygodniu ustalono, że szpital Miedziowego Centrum Zdrowia, mimo, że bezpośrednio nie podlega wojewodzie jako spółka, przygotuje się do opieki medycznej dla pacjentów z koronawirusem. Placówka będzie gotowa na 10 łóżek dla chorych, którzy trafią do szpitala, a nie będzie wiadome czy mają COVID – 19 i będą musieli być pod obserwacją. Będą też trzy łóżka z respiratorami. Jeśli taka decyzja zapadnie, a to prawdopodobnie stanie się w  tym tygodniu, MCZ wstrzyma swoje planowe zabiegi i operacje, nie jest wykluczone, że nawet do wiosny.

W tej chwili szykujemy się, ale jeszcze nie wstrzymaliśmy pracy szpitala i staramy się pracować w miarę normalnie. Jeśli uruchomimy łóżka dla pacjentów z COVID – 19, wstrzymamy zabiegi planowe. Normalnie będzie funkcjonował oddział onkologiczny. Pozostałe oddziały będą przyjmowały pacjentów w stanie zagrożenia życia oraz pilnej diagnostyki np. nowotworowej. Wojewoda zleci nam utworzenie łóżek. Mimo, że jesteśmy spółką i nie podlegamy wojewodzie, nie unikamy tego. To były rozmowy z zeszłego tygodnia. Nie potrafię odpowiedzieć, co będzie  w tym tygodniu. To pytanie do wojewody – mówi Marek Ścieszka, wiceprezes ds. medycznych w Miedziowym Centrum Zdrowia.

Chciałbym, by żaden z pacjentów nie martwił się, bo na izbach przyjęć będziemy przyjmować te pilne pilne przypadki. Pozostałe diagnostyczne, planowe przesuniemy prawdopodobnie na późną wiosnę – dodaje prezes Ścieszka. 

Do wstrzymania się od zabiegów i operacji ustosunkował się również zarząd szpitala RCZ przy Bema. – Narodowy Funduszu Zdrowia dnia 14 października 2020 zalecił, aby
w każdym konkretnym przypadku ocenić czy pacjent może mieć odroczony termin
realizacji świadczenia planowego. Podejmując taką decyzję, należy wziąć pod uwagę
uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjenta, a także prawdopodobieństwo jego pogorszenia oraz potencjalne skutki. Zalecenie to nie dotyczy planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o. o. będzie się stosować do tego zalecenia. Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o. o. na bieżąco stosuje się także do wszystkich zaleceń i wytycznych odpowiednich organów, jakie wynikają z przyjętej
przez Ministerstwo Zdrowia strategii walki z pandemią Covid – 19 – informuje w mailu zarząd RCZ w Lubinie. 

 

Poprzedni artykułWody w Odrze dużo, ale pod kontrolą
Następny artykułBiuro paszportowe w Lubinie ruszyło – FOTO