Zamiast niebezpiecznej fali powodziowej, mamy podwyższone stany na Odrze. Sytuacja wydaje się być pod kontrolą. Po raz pierwszy nadmiar wody z Odry wpuszczono do nowego zbiornika retencyjnego w Raciborzu, który ma zapobiegać powodziom również na Dolnym Śląsku.

Lokalnie będzie dochodziło do podtopień i taka sytuacja ma miejsce nawet teraz. Zalane są łąki na terenie zalewowym w Ścinawie, jak również woda z Odry dotarła na tyły podwórek przy ul. Chobieńskiej. Do oczyszczalni ścieków można dojechać, choć przez drogę już przepływa woda z terenów zalewowych.

Zalany jest jednak port w Ścinawie, Odra nie zajęła jeszcze około 30 metrów od wjazdu. Pozostała część jest pod wodą. Z wody wystają ławki. Dzisiaj dodatkowo zabezpieczany był portowy pomost.

W Niedzielę wodowskaz w Ścinawie wskazywał poziom około 500 cm. Przypomnijmy, że w 97 roku przy powodzi stulecia było to 733 cm. W Ścinawie stan ostrzegawczy wynosi 350 cm, alarmowy 400 cm.

Gwałtowny przybór wody ma miejsce od trzech dni. W piątek było poniżej 440 cm, dzisiaj jest 500. Wg danych IMGW stan przepływu wody przez Ścinawę to 763 m.sześć/s (dane z godz. 16).

Dodajmy, że poziom wody jest regulowany. To spore wyzwanie dla służb wodnych Odry, Ma ono jednak spowodować, aby fala kulminacyjna nie była falą powodziową, a Odra była jak najbardziej bezpieczna. Działanie to pozwoliło na przepływ dużej ilości wody przez Brzeg, Fala kulminacyjna minęła już Oławę i wchodzi do Wrocławia. W Trestnie poziom wody na godz. 17.30. wynosił 485 cm (przewidywany 495 cm)

Z ciekawostek dotyczących Odry warto wspomnieć, że oddany do użytku w czerwcu tego roku Zbiornik Racibórz Dolny, przechodzi właśnie chrzest bojowy. Po ostatnich ulewach po raz pierwszy zaczęto napełniać go wodą. Przyjął około 18 mln m3 wody, a może dziesięć razy więcej (185 ml m3). To zbiornik, który powstał po powodzi w 1997 roku w ramach realizacji programu Odra 2006, który ustanowiono w 2010 roku. Przygotowania trwały wiele lat, a faktyczna realizacja budowy rozpoczęła się w 2013 roku. W w tym roku w czerwcu została zakończona. Zbiornik przyjmuje wodę.

Droga do Oczyszczalni Ścieków
Port Ścinawa
Tereny zalewowe Ścinawa
Tereny zalewowe Ścinawa
Poprzedni artykułPunkt wymazowy przy Bema otworzą jednak później
Następny artykułJeśli wstrzymają zabiegi i operacje, to nawet do wiosny