Górnicy z Klubu HDK Serce Górnika przy ZG Lubin na zaproszenie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 25 lutego uczestniczyli w Kongresie Profesji i Zawodów Pomocowych w Warszawie. Działacze z Lubina mogli spotkać się z głową państwa już kolejny raz.

25 lutego 2020 w gmachu Politechniki Warszawskiej odbył się Kongres Profesji i Zawodów Pomocowych. W wydarzeniu wzięli udział członkowie lubińskiego klubu HDK Serce Górnika przy ZG Lubin.

– To niesamowite uczucie znowu być u boku prezydenta RP. Bierzemy udział w wydarzeniu, podczas którego możemy podzielić się swoimi doświadczeniami, ale też czerpać z wiedzy innych. Jesteśmy zmęczeni, ale bardzo podekscytowani. Wiedzę, jaką tu zdobędziemy spożytkujemy na pewno podczas kolejnych naszych działań charytatywnych – mówi Sylwia Styś, członek zarządu HDK Serce Górnika przy ZG Lubin, która jeszcze przebywa w Warszawie w towarzystwie kolegów z klubu, jak Zbigniew Młotek, Paweł Królak czy Paweł Nowicki. 

Na stronie Ministerstwa na temat kongresu i jego uczestników czytamy:

Różnorodne praktyki społeczne w zakresie udzielania wsparcia pozwoliły wypracować określone profesjonalne metody pomagania, a z nich wyrosły liczne profesje i zawody pomocowe. Część z nich została w sposób szczególny uregulowana i zinstytucjonalizowana i należy do kategorii zawodów zaufania publicznego. Ich przedstawiciele, zrzeszeni w izby zawodowe, funkcjonują jako rozpoznawalni społecznie, cieszący się uznaniem specjaliści (…) . 1 stycznia 2020 roku weszły w życie przepisy ustawy z dnia 19 lipca 2019 roku o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych, której projekt powstał w Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z ekspertami z Narodowej Rady Rozwoju. Ustawa wprowadza legalną definicję usług społecznych jako niematerialną pomoc świadczoną bezpośrednio na rzecz usługobiorców, a także stwarza prawno-instytucjonalne warunki do rozwoju i integracji tych usług. To odpowiedni moment na podjęcie prac nad stworzeniem warunków do integracji i rozwoju także samych zawodów pomocowych. Wzajemnie spozycjonowana integracja usług społecznych oraz świadczących je specjalistów z różnych profesji i zawodów pomocowych to bowiem optymalny kierunek rozwoju polskich social services.

Kongres Profesji i Zawodów Pomocowych ma pomóc w integracji profesji i zawodów pomocowych. To okazja do spotkania się przedstawicieli różnych środowisk zawodowych, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Podczas kongresu podejmowano zagadnienia mieszczące się w kilku grupach zagadnień: poradnictwo, doradztwo, opieka i wychowanie, praca socjalna, praca środowiskowa oraz terapia.

W części plenarnej Kongresu w ramach pierwszego panelu moderatorzy grup tematycznych przedstawiali dorobek prac grupowych. Następnie miało miejsce wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg, a wydarzenie zakończyła druga dyskusja panelowa o możliwościach i kierunkach integracji profesji i zawodów pomocowych.

Poprzedni artykułSrokowski o ludobójstwie – FOTO
Następny artykułNowe radiowozy dzięki KGHM