KGHM zaprasza do charytatywnego biegu po Koronie Żelaznego Mostu. W sobotę, 5 października, Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most posłuży jako trasa biegu charytatywnego. Biegacze będą rywalizować na dystansie 5 oraz 10 km, dla zawodników nordic walking przygotowano pięciokilometrową trasę. Dochód z opłat startowych zostanie przeznaczony na leczenie Amelki Antczak, córki pracownika Zakładu Hydrotechnicznego KGHM.

Dziewczynka urodziła się w 2010 roku jako zdrowe dziecko. Rosła i rozwijała się normalnie. Pierwsze symptomy choroby pojawy się gdy miała 6 lat. Amelka zaczęła cierpieć na silne bóle głowy. W roku 2018 trafiła do szpitala klinicznego we Wrocławiu, gdzie zdiagnozowano u niej jaskrę. Przeszła pięć operacji ratujących wzrok. Rok później trafiła do szpitala klinicznego w Poznaniu, gdzie lekarze wykryli u niej autoimmunologiczne zapalenie mózgu, potem postępującą postać stwardnienia rozsianego PPMS. Następnie pojawił się u niej niedosłuch ucha prawego w 50%, niedowład kończyn dolnych, zaburzenia czucia, pęcherz neurogenny, napady miokloniczne (przyjmuje leki przeciwpadaczkowe). W grudniu 2018 roku zdiagnozowano u Amelki rzadką chorobę Degosa (grudkowatość złośliwa zanikowa), układową zapalną chorobę naczyń o złośliwym przebiegu. Na całym świecie opisano 200 takich przypadków i to głównie wśród osób dorosłych, w Polsce Amelka jest pierwszą osobą zmagającą się z tą straszną chorobą. W lipcu bieżącego roku straciła wzrok w prawym oku.

Środki potrzebne na leczenie i codzienną rehabilitację dziewczynki będą zbierane podczas sobotniego wydarzenia, zlokalizowanego w wyjątkowym miejscu.

Zawodnicy pobiegną po Koronie Żelaznego Mostu, zbiornika odpadów produkcyjnych, jednego z największych tego typu obiektów na świecie. Gromadzi on odpady flotacyjne, wodę i zmieloną skałę. Na powierzchni blisko 1,6 tysiąca hektarów zdeponowanych jest 630 mln m3 odpadów flotacyjnych.

Zbiornik zlokalizowany jest na Dolnym Śląsku, na wschód od Polkowic przy miejscowości Rudna. Obecnie trwa jego rozbudowa o tzw. Kwaterę Południową, która ma zwiększyć pojemność zbiornika z 780 do 950 mln m3 odpadów. Obiekt jest nieodzownym elementem ciągu produkcyjnego w KGHM. Zbiornik otoczony jest ze wszystkich stron zaporami ziemnymi o łącznej długości przekraczającej 14 km i maksymalnej wysokości przekraczającej 70 m.

Biegi i marsz nordic walking to nie jedyne atrakcje przewidziane przez organizatorów. Wydarzenie jest skierowane do całych rodzin, mieszkańców gmin Rudna, Grębocice i Polkowice, na terenie których jest zlokalizowany zbiornik. Na uczestników, także tych najmłodszych będą czekać m.in. eurojumper, trampoliny, zjeżdżalnie, gry i zabawy sportowe z nagrodami. Odbędą się mecze piłkarskie pomiędzy trzema gminami i Oddziałem Zakład Hydrotechniczny oraz mecz VIP-ów, w którym udział wezmą m.in. samorządowcy. Wolontariusze z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego zapewnią wyjątkowe przeżycia umożliwiając wjazd na 34 metrowy podnośnik koszowy.

Biuro zawodów oraz główne atrakcje odbędą się na Stadionie „Sparta Rudna” w Rudnej. Początek imprezy o godz. 10.00. Chętni, mogą się jeszcze zapisać na bieg:

https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=5185

Poprzedni artykułPszczoły – jak żyją? Dlaczego są ważne? Jak je chronić?
Następny artykułPół wieku lubińskiej Muzy. Tort, świeczki i wspomnienia – FOTO