Różnica w wysokości ekwiwalentu węglowego wypłacanego emerytom górnikom z ZG Lubin to 1199 zł. Byli pracownicy ZG Rudna i ZG Polkowice-Sieroszowice. Otrzymują to świadczenie w kwocie ok. 3600 zł. Emeryci z lubińskiego oddziału kopalni to ponad 5 tys. osób, które kolejny raz upominają się o równe traktowanie. KGHM Polska Miedź S.A. Zapewnia, ze na kwietniowych rozmowach, jeśli temat ten będzie przedmiotem dyskusji, zostanie omówiony.

Nie może być tak, że mamy jeden zakład pracy, w którym kiedyś wykonywano tę samą, ciężką pracę a różnica w wypłacie ekwiwalentu to aż 1200 zł – mówił przed Centralą KGHM Polska Miedź S.A. Piotr Borys, poseł na Sejm RP, który wspiera emerytów w tych działaniach już od lutego.

– Dziś, kiedy mamy dwucyfrową inflację, podwyżki ten deputat musi być wyrównany. 24 lutego złożyliśmy pisma. Do tej pory na zapytanie poselskie prezes nie odpowiedział. Nie odpowiedział również na pismo związków zawodowych, które o to prosiły. Dlatego dziś wejdziemy do Centrali z przedstawicielem emerytów do zarządu i pozostawimy kolejne pismo, bo ludzi tak nie można zostawiać. Mam nadzieję, że prezes znajdzie czas, by odpowiedzieć. Już nie chodzi o pismo poselskie, ale o odpowiedź ludziom czy mają na co czekać – mówił w poniedziałek podczas protestu Piotr Borys.

– Do oddziału ZG Lub przekazano emerytów z Iwin i Bolesławca, czyli starego Zagłębia Miedziowego. Dlatego w ZG Lubin jest teraz ok. 5000 emerytów, ale my nie możemy za to cierpieć. Powód główny to zarząd kombinatu. Gdyby zarząd się do tego jasno ustosunkował, ze powinniśmy być traktowani równo. Związki zawodowe wiadomo, są na garnuszku poszczególnych dyrektorów oddziałów. Gdyby przyszło polecenie od góry, pewnie można by to było załatwić w dwa tygodnie – mówi pan Henryk, emeryt z ZG Lubin.
Stanowisko KGHM Polska Miedź S.A. W tej sprawie jest następujące:

– Wypłata deputatu węglowego od lat regulowana jest Układem Zbiorowym, który obowiązuje w spółce. Nie mieliśmy wcześniej protestów. W tym roku również nic nie zmieniło się w sposobie tego naliczania. Ekwiwalent rok do roku jest wyższy o ok. 10-12% i w tym roku również tak było. Natomiast zasady dotyczące tego świadczenia określają poszczególne oddziały ze związkami zawodowymi. Zarząd firmy, co chciałabym bardzo mocno podkreślić nie może w żaden sposób sam zmienić tych zapisów. Kilka lat temu jako pracodawcy proponowaliśmy zmiany, ale strona społeczna nie chciała ich wprowadzać., Zawsze stawiamy na rozmowy i prowadzimy stały dialog ze związkami zawodowymi. W tym miesiącu spotykamy się i będziemy rozmawiać o najważniejszych dla strony związkowej więc jeśli ta do nich należy, to na pewno zostanie poruszona – zapewnia Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy KGHM Polska Miedź S.A.

Poprzedni artykułBędzie więcej kursów linii nr „9”
Następny artykułRusza budowa ronda