Rusza budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Kopalnianej i Działkowej (drogi wojewódzkiej nr 331). Ta długo oczekiwana inwestycja przede wszystkim ułatwi ruch w tym rejonie. Na jej realizację gmina Polkowice pozyska dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Programu Infrastruktury Drogowej.

– Rondo zapewni w tym miejscu większe bezpieczeństwo, i to jest najistotniejsze, ale poprawi także komfort podróżowania na tej jednej z najczęściej używanych dróg dojazdowych do pracy – podkreśla Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.
Budowa ronda wiąże się ze zmianami w ruchu. Od wtorkowego popołudnia, 5 kwietnia, skrzyżowanie ulic Kopalnianej i Działkowej będzie częściowo zamknięte.
– Wjazd i wyjazd z ZWR Polkowice będzie możliwy tylko z kierunku Rudnej, czyli poprzez węzeł drogowy przy stacji benzynowej Lotos – informuje Tomasz Duszyński, kierownik referatu inwestycji w urzędzie gminy.
– W tym czasie odcinek ulicy Kopalnianej, od skrzyżowania z dotychczasową „trójką”, obecnie drogą wojewódzką numer 333, będzie nieprzejezdny, „ślepy”. Nie będzie można dojechać do ZWR Polkowice również od strony Sobina – dodaje.
Uwaga! Mieszkańcy będą mieli możliwość tylko wyjazdu z osiedla Polkowice Dolne – jedną nitką ulicy Jana Pawła II – w kierunku centrum miasta oraz Głogowa i Lubina.
Wprowadzenie zmian w organizacji ruchu na skrzyżowaniu zostało uzgodnione z zarządcą drogi wojewódzkiej nr 331, tj. Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei we Wrocławiu. Ustalono objazdy

 Jak informuje wykonawca, roboty potrwają co najmniej trzy miesiące, w zależności od stanu infrastruktury podziemnej odkrytej w trakcie prowadzenia prac.
Komunikacji Miejskiej w Polkowicach poinformował także, że związku z rozpoczęciem budowy ronda, od 5 kwietnia przystanki „Kopalniana”, „Kopalniana Ogródki Działkowe” oraz „Kopalniana ZWR” zostają wyłączone z ruchu na czas realizacji robót. Dojazd autobusami nr 3 i 26 do LSSE, ZANAM/MERCUS i SOBINA oraz autobusami nr 2, 2A do LSSE, ZANAM/MERCUS, będzie przebiegał ulicą Chocianowską. Aktualny rozkład jazdy ww. linii autobusowych w dołączonych plikach graficznych 


Budowa ronda jest spełnieniem obietnicy wyborczej Łukasza Puźnieckiego. Przypomnijmy, zakres prac obejmuje także wybudowanie chodników, ścieżki rowerowej i oświetlenia.
Na odcinku około 170 metrów drogi gminnej w kierunku kopalni będzie nowa nawierzchnia wraz z chodnikiem i ścieżką rowerową, które docelowo, w ramach kolejnych zaplanowanych, inwestycji będą łączyć się z tymi dochodzącymi do skrzyżowania ulicy Kopalnianej z dotychczasową krajową „trójką”, obecnie DW nr 333.
Cena ryczałtowa kontraktu wynosi prawie 4,2 miliona złotych, z czego ponad połowę gmina Polkowice pozyska z rządowego i wojewódzkiego programu dofinansowania inwestycji drogowych (odpowiednio: Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Programu Infrastruktury Drogowej).
Przypominamy, że jednocześnie gmina prowadzi korespondencję z obecnym zarządcą drogi wojewódzkiej 333 (wcześniej krajową trójką), tj. Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei we Wrocławiu, w sprawie „podjęcia skutecznych działań w zakresie zmiany programów sygnalizacji zlokalizowanej” na skrzyżowaniu DW nr 333 z drogami gminnymi, tj. ulicami Kopalnianą oraz Ogrodową i Chocianowską w Polkowicach.
Autor: Urszula Romaniuk

Fot.: rondo
Autor: Ryszard Flisiewicz

Grafika: rondo_mapka
Autor: Karol Pikor

Grafika: linie_2_2A; linie_3_26
Autor: ZKM Polkowice

Poprzedni artykułEmeryci-górnicy z ZG Lubin chcą równego traktowania. Protestują – FOTO
Następny artykułWołodyjowskiego będzie miłe dla oka