W szpitalu Miedziowego Centrum Zdrowia S.A. w Lubinie od 3 listopada działa odrębny oddział przeznaczony dla pacjentów z COVID-19 i tych, którzy są na obserwacji w związku z podejrzeniem zakażeniem tym wirusem. Do dyspozycji chorych jest w sumie 57 łózek, w tym 10 obserwacyjnych i 3 z respiratorami.

Choć działa dopiero od trzech tygodni, to obłożenie łóżek tlenowych jest pełne .Szpital cały czas pracuje nad zwiększeniem ilości miejsc z bezpośrednim dostępem do tlenu. Mowa tu o oddziale „covidowym” w szpitalu Miedziowego Centrum Zdrowia S.A. w Lubinie, który uruchomiono 3 listopada.

Oddział powstał w budynku D-7, czyli tam gdzie jeszcze niedawno funkcjonował oddział wewnętrzny i diabetologiczny. Zespół medyczny, niosący pomoc na oddziale „covidowym” jest głównie zbudowany na personelu oddziałów wewnętrznego i diabetologicznego, a teraz opiekuje się teraz pacjentami z wirusem. Do dyspozycji pacjentów jest w sumie 57 łóżek

43 dla chorych z COVID-19, 3 łóżka z respiratorami i 10 łóżek dla tych, którzy są podejrzewani o zakażenie wirusem. Liczby te być może wkrótce zmienią się, bo nie jest wykluczone, że jeszcze w grudniu MCZ postara się o znaczne poszerzenie bazy łóżkowej.

– Będziemy szpitalem wiodącym dla szpitala tymczasowego z myślą o pacjentach z COVID-19. Będziemy nadzorować działanie tego szpitala i zapewnimy medyczny personel oraz sprzęt – informuje Marek Ścieszka, wiceprezes zarządu ds. medycznych. MCZ S.A. Nie jest wykluczone, że jeszcze w tym roku będzie to w sumie ok. 100 miejsc. Posłuży temu budynek CUK należący do KGHM, bezpośrednio sąsiadujący ze szpitalem MCZ. 

Oddział „covidowy”, a potem szpital tymczasowy w żaden sposób nie będą kolidowały z pracą reszty szpitala MCZ. Jak na razie na oddziałach placówki MCZ odbywają się zabiegi i operacje niezbędne w ratowaniu życia i zdrowia. Te, które nie są aż tak pilne przesunięto w czasie.

– Nie przerywamy niczego, co ratuje życie i zdrowie, gdy jest poważnie zagrożone. Nie przerywamy programów lekowych. Utworzenie oddziału dedykowanego chorym z COVID-19 oznacza ograniczenie osób na okulistyce i laryngologii, bo w te miejsca musieliśmy położyć pacjentów z budynku D-7 z oddziału wewnętrznego i diabetologicznych – informował na początku działania oddziału „covidowego” Piotr Milczanowski, prezes zarządu MCZ S.A. w Lubinie.

Lubin jest obok Legnicy i Wałbrzycha lokalizacją, w której firma KGHM Polska Miedź S.A. jako spółka skarbu państwa, zobligowana przez premiera RP, utworzy szpitale tymczasowe dla chorych z COVID-19. W Lubinie doskonałym narzędziem dla miedziowej spółki jest do tego właśnie spółka MCZ i jej baza oraz doświadczenie medyczne.

Poprzedni artykułNajpierw e-mail, potem kwiaty
Następny artykułLodowisko w Polkowicach otwarte 5 grudnia