Od 26 października w Lubinie podobno otworzą się większe możliwości, jeśli mowa o pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, a to za sprawą nowej przychodni, którą miasto uruchamia w byłym gimnazjum nr 4 przy ul. Konopnickiej. Jak na razie w kadrze medycznej znalazło się 7 osób, w tym pielęgniarka psychiatryczna, psychiatra dziecięcy, psycholodzy i terapeuci. Troje pracowników pochodzi z Lubina, reszta to mieszkańcy Polkowic, Poznania i Wrocławia.

Jak trudno w Lubinie i okolicach o konsultacje psychiatryczną dla dziecka wiedzą tylko ci rodzice, którzy kiedykolwiek próbowali szukać tego typu pomocy. Poza kosztownymi konsultacjami w ramach usług prywatnych, o pomoc bezpłatną nie było gdzie w Lubinie pytać. Wszystko ma się zmienić od 26 października, bowiem ze swoją działalnością ruszy Przychodnia Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Znajdą się w niej terapeuci, psycholodzy, psychiatra dziecięcy i pielęgniarka psychiatryczna. Zaplanowano zajęcia m.in. w zakresie terapii zajęciowej, rodzinnej i integracji sensorycznej. Konsultacje mają odbywać się codziennie od 7:00 do 18:00. Warunkiem jest umówienie telefoniczne pod numer 726 990 990.

Jest to pierwszy etap naszej działalności. Jesteśmy przygotowani zarówno lokalowo, jak i sprzętowo, ale również pod względem tych narzędzi, których nie widać, czyli narzędzi diagnostycznych stosowanych w terapii psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Jesteśmy gotowi do zgłoszenia naszej oferty do NFZ. Czekamy, bo taka możliwość z racji pandemii została przesunięta. Potrzeby są ogromne więc zarząd naszej spółki podjął decyzję, że mimo wszystko zaczniemy i otwieramy nasze podwoje dla pacjentów. Obecna działalność finansowana jest ze środków z budżetu samorządowego. Te środki są przeznaczane na prowadzenie działalności profilaktycznej i leczniczej. Przedstawiliśmy nasze potrzeby radzie miejskiej kilka miesięcy temu. Rada postanowiła przekazać środki na działalność naszej przychodni. Do tej pory na dostosowanie pomieszczeń i zabezpieczenie pod względem lokalowym i diagnostycznym zostały wydatkowane środki w wysokości 1,5 mln zł. Złożyliśmy też wnioski do programów profilaktycznych i zdrowotnych do Urzędu Miasta, by rozpocząć działalność. Te wnioski zostały też przyjęte. Składamy je również do budżetu na przyszły rok, by rozszerzyć działalność naszej placówki o dzienny oddział psychiatryczny. Bierzemy też pod uwagę tę ewentualność, że NFZ nie ogłosi w najbliższym czasie konkursów, a ta działalność jest tak potrzebna, że podjęliśmy decyzję mimo wszystko ruszyć. Od pół roku prowadzimy teleporady. Zainteresowanie jest ogromne nie tylko ze strony mieszkańców Lubina, ale też z ościennych gmin i powiatów – mówi Mariola Kośmider, dyrektor Zakładu Leczniczego Dolnośląskiego centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Lubinie.

Ośrodek ma wpisać się model współpracy z innymi instytucjami. Jak zapewnia dyrektor będzie ściśle współpracował ze szkołami, przedszkolami, poradnią psychologiczno – pedagogiczną w Lubinie. Jeśli inne gminy będą zainteresowane pomocą dla ich małych mieszkańców istnieje podobno możliwość, by sfinansowały to w lubińskiej placówce a taka pomoc zostanie im udzielona.

Poprzedni artykułKGHM z nagrodą The Best Of The Best za raport roczny
Następny artykułStroik nagrobny jedyny w swoim rodzaju. Już można kupić – FOTO