Opinia Dolnośląskiego Kuratora Oświaty na temat reorganizacji szkoły w Szklarach Dolnych jest negatywna – informują ci, którzy z pomysłem Tomasza Kulczyńskiego, burmistrza Chocianowa walczyli od początku. W lipcu kurator odwiedził zarówno Szklary Dolne, jak i Parchów. Tych dwóch bowiem miejscowości dotyczyły pomysły burmistrza poparte przez radnych.

 

1 lipca Dolnośląski Kurator Oświaty wysłuchał mieszkańców Szklar Dolnych i Parchowa. Na tychże spotkaniach burmistrz Kulczyński nie pojawił się. To jego autorstwa był pomysł, by szkoły zrewitalizować. Sprzeciw rodziców dzieci, których zmiany, by dotyczyły był wyraźny. Walczyli z propozycją Tomasza Kulczyńskiego od początku.

– Gmina chce przeorganizować szkołę tak, by uczęszczały do niej dzieci tylko klas I – III. Pierwszą bitwę w całej wojnie udało nam się wygrać, bo Kuratorium Oświaty wydało negatywną odpowiedź na ich pomysł reorganizacji szkoły. Dla nas opinia Kuratora to wielka radość, bo najpierw osobiście delegacją pojechaliśmy do Kuratora do Wrocławia, a potem on wyszedł z inicjatywą, ze sam do nas przyjedzie, bo chce porozmawiać z wszystkimi mieszkańcami, a nie tylko z rodzicami dzieci uczących się w szkole. Wysłuchał naszych argumentów – mówi Sandra Foryś, mama dójki uczniów uczęszczających do szkoły w Szklarach Dolnych.

Z tego, co wiemy i z tego, co burmistrz napisał na swoim portalu, będzie odwoływał się do Ministerstwa Edukacji, a jeśli Minister pokieruje się tym, co napisał Kurator, to sprawa znajdzie swój finał w sądzie – dodaje mieszkanka Szklar.

W praktyce pomysł burmistrza poparty przez radnych oznaczałby, że dzieci klas IV – VIII musiałyby uczęszczać do szkoły oddalonej o 12 km w Trzebnicach.

Z tego, co mówią mieszkańcy samorząd może odwołać się do Ministerstwa Edukacji, ale jak dotąd organ ten nie przychylił się jeszcze do żadnego takiego odwołania na terenie Dolnego Śląska i nie podważył decyzji Kuratora Oświaty.