Przygotowanie gruntu, opalowanie i umieszczenie 9500 paneli fotowoltaicznych, podłączenie do systemu i użytkowanie – tak w skrócie wyglądają prace przy budowie pierwszej w Polsce elektrowni fotowoltaicznej w technologii 4.0, która powstaje właśnie na terenie KGHM ZANAM w Legnicy. Inwestycja wpisuje się w strategię KGHM Polska Miedź S.A. która zakłada pozyskiwanie  coraz większych ilości energii elektrycznej z naturalnych źródeł.

Elektrownia fotowoltaiczna w KGHM Zanam w Legnicy ma kosztować prawie 10 mln złotych. Koszt powinien zwrócić się już po 8 latach użytkowania, zapewni ona bowiem 50% energii koniecznej dla zakładu. – Budowa elektrowni fotowoltaicznej to dla nas duży krok w kierunku samowystarczalności energetycznej przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. To istotny element polityki niskoemisyjnej gospodarki energetycznej KGHM i korzyść dla lokalnej społeczności – mówił Bernard Cichocki, prezes KGHM ZANAM.

Inwestycja powinna być gotowa najpóźniej na przełomie listopada i grudnia tego roku. Pierwsze prace dotyczą przygotowania gruntu. – trwa makroniwelacja terenu. W ciągu dwóch tygodni będzie płasko. Potem zacznie się palowanie bez fundamentów i betonu. To wbijanie pali w podłoże. Ten proces potrwa dwa tygodnie. Potem montaż paneli i oprogramowanie, a potem działamy. System będzie innowacyjny, bo będzie w razie czego informował od razu o typie awarii, co pozwoli na usunięcie problemu bez jego poszukiwania. Dzięki temu nie ma groźby postoju i strat   – mówił Rafał Tokarz kierownik projektu budowy elektrowni KGHM ZANAM S.A. 

To pierwsza w Polsce elektrownia oparta na technologii 4.0 Będzie w pełni zautomatyzowana, diagnozowana zdalnie i dająca najwyższą wydajność. Docelowo ma pozowolić na uzyskanie energii o mocy 3 GWh rocznie. To da spółce KGHM ZANAM połowę niezbędnej energii elektrycznej. 

Poprzedni artykułZielone namioty przed polkowicką przychodnią
Następny artykułKurator negatywnie o pomyśle burmistrza Chocianowa