Zgodnie z planem i bez większych utrudnień idą prace przy rozbudowie Kwatery Południowej OUOW Żelazny Most nieopodal Rudnej. KGHM Polska Miedź S.A. inwestycję wartą 570 mln złotych rozpoczął w 2018 roku. Pierwsza część robót kończy się w tym miesiącu.

Trwające od maja 2018 prace ziemne przy rozbudowie OUOW Żelazny Most dobiegają końca. Drugą część stanowić będzie domknięcie obwodu zapór i zakończenie robót przy stacji segregacji, niezbędnym elemencie w procesie produkcji. Wykonawcą robót ziemnych jest Budimex.

– Przy tego typu zbiornikach najważniejszą rzeczą są uszczelnienia. Część została wykonana gliną pozyskaną z kształtowania czaszy, część została uszczelniona geomembraną, czyli folią nieprzepuszczającą wody. Jest tu system drenażowy, który tę wodę wyłapie i przepompuje do rowów zlokalizowanych wokół kwatery. Woda później wróci do obiegu – tłumaczy Marcin Adamczak, gł inż., z-ca kierownika rozbudowy zbiornika w Zakładzie Hydrotechnicznym.

Nowy obiekt robi wrażenie, bo zajmuje powierzchnię 600 hektarów. W połączeniu ze zbiornikiem, który służył Zakładowi Hydrotechnicznemu O/KGHM Polska Miedź S.A. od 1977 roku ( budowa od 1974), całość będzie sięgała 2000 hektarów. To oznacza, że będący dotąd jednym z największych w Europie obiekt, stanie się prawdopodobnie największym na świecie.

Priorytetem podczas budowy nowej Kwatery, a potem podczas jej eksploatacji jest bezpieczeństwo. Trzeba pamiętać, ze na nową kwaterę trafią odpady zagęszczone. 

Inwestujemy olbrzymie środki, mając na uwadze naszą strategię, która odnosi się do bezpieczeństwa ludzi, w kolejnej mierze do bezpieczeństwa środowiska. Z tego tytułu zmieniamy technologię składowania odpadów w stosunku do tej zastosowanej na głównym obiekcie. Tam mieliśmy inną technologię formowania zapór. Tu będzie inna. Będzie  to droższy sposób, ale zdecydowanie bezpieczniejszy. Kilka lat temu już zdecydowaliśmy się na przyjęcie takiego sposobu budowy, a potem eksploatacji obiektu – mówi Przemysław Nowak, dyrektor naczelny Oddziału KGHM Polska Miedź S.A., Zakład Hydrotechniczny.

W zbiorniku deponowane są odpady poflotacyjne rud miedzi ze wszystkich Zakładów Wzbogacania Rud KGHM Polska Miedź S.A., do których zaś trafia urobek z wszystkich kopalń miedziowej spółki.

Poprzedni artykułZaświadczenie ze szkoły szansą na pracę w KGHM
Następny artykułW Polkowicach rusza kino samochodowe