Starostwo Powiatowe w Lubinie rozpoczyna kampanię promującą bycie dawcą narządów. Samorządowcy wielotorowo będą zachęcać do deklaracji do przekazywania organów, z chwilą, gdy sam dawca nie będzie już ich potrzebował, ale też wśród osób zdrowych i żyjących. Edukacja w tym zakresie zacznie się już wśród najmłodszych, w szkołach. Powiat zachęca mieszkańców do składania odpowiednich deklaracji na temat chęci przekazywania narządów lub wyrażenia sprzeciwu.

26 stycznia 1966 roku dokonano pierwszej udanej transplantacji w Polsce. Był to początek ratowania życia poprzez transplantologię w polskim systemie zdrowotnym. Obecnie dzień ten uznano za święto transplantacji w Polsce.

– Chorzy po udanej transplantacji mogą wrócić do normalnego życia. To kluczowe dla osób, które bez nowych organów nie mogą przeżyć. Kluczowe jest też to, by narządów do transplantacji było wystarczająco dużo. 2019 był pierwszy rokiem, gdy liczba transplantacji spadła dlatego chcielibyśmy, by edukacja wśród najmłodszych spowodowała odwrócenie tego trendu – mówił Michał Huzarski pełnomocnik zarządu powiatu ds. zdrowotnych.

Chcemy edukować dzieci i młodzież poprzez zabawę, przekazywanie informacji, że przeszczepianie organów umożliwi chorym dalsze normalne funkcjonowanie – mówi Huzarski.

W 2019 roku w Polsce dokonano 907 przeszczepów nerek, 330 wątroby, 145 serc, 57 przeszczepów płuc, 34 przeszczepy nerek i trzustki, 1473 organy zostały przeszczepione od dawców. Niestety wciąż na przeszczep oczekuje w Polsce 1947 osób.

– Naszym zadaniem jest propagowanie wiedzy na temat transplantacji tak, byśmy się wszyscy nie bali złożyć oświadczenia woli, które zezwala na przekazanie naszych tkanek i narządów do transplantacji. To ważne, by o takim postanowieniu poinformować rodzinę. Mimo przepisów, które zakładają, że osoba, która odeszła wyraziła domniemaną zgodę, to jest ona ważna tylko do momentu, gdy rodzina również taką zgodę podtrzyma. Często jest tak, że rodzina po śmierci potencjalnego dawcy nie zgadza się na przeszczep albo nie wie o woli dawcy, który taką chęć wyraził. Jako obywatele musimy wiedzieć, że możemy złożyć oświadczenie woli i je nosić przy sobie oraz poinformować rodzinę, że chcemy, aby nasze tkani i organy były do dyspozycji osób chorujących i oczekujących na nie. Natomiast, jeśli jesteśmy przeciwni, trzeba pamiętać, by zgłosić odpowiedni wniosek do rejestru. Na naszej stronie facebookowej będzie informacja z linkami do wniosku o niewyrażeniu zgody i do deklaracji zgody – dodaje Michał Huzarski.

Do współpracy powiat poprosi szkoły. Kampanie społeczne podejmowane, by poszerzyć wiedzę społeczeństwa na temat transplantacji to np. : „ Nie zabieraj swoich narządów do nieba – one potrzebne są tu – na ziemi”, „ Bieg po Nowe Życie”, czy „ Dawca.pl – bądź świadomym dawcą narządów”.

Poprzedni artykuł“Święta Wojna” dla Metraco Zagłębia
Następny artykułBal karnawałowy w ZSiPO w Lubinie – FOTO