15 lutego w sali im. J. Wyżykowskiego w Centrali KGHM Polska Miedź S.A. miała miejsce konferencja podsumowująca kampanię społeczno – edukacyjną „Słodka Julka” . Projekt realizowany przez wiele tygodni pozwolił wziąć udział 7500 dzieciom, z czego 3000 poddać badaniom pod kątem wczesnego wykrywania cukrzycy. Przeszkolono także ponad 500 nauczycieli. Podczas konferencji podsumowano działania i podziękowano wszystkim zaangażowanym w realizację projektu.

Kampania społeczno – edukacyjna „Słodka Julka” to projekt realizowany głównie przez OZPN Legnica, MCZ S.A. w Lubinie i Fundację Samodzielne.pl. Głównych organizatorów wspierała spółka KGHM, firmy z Grupy Kapitałowej Polskiej Miedzi, samorządy, szkoły, Fundacja KGHM Polska Miedź i wiele instytucji oraz osób prywatnych. „Słodka Julka” to 14 miejscowości, w których odbywały się przez szereg tygodni działania nastawione na profilaktykę i edukację. Zaczęto w Kościelcu 21 września. To miejscowość, z której pochodzi tytułowa bohaterka, 9 – letnia Julia, chorująca na cukrzycę typu pierwszego. W ciągu praktycznie dwóch miesięcy Projekt realizowano w takich miejscowościach, jak Przedmoście, Chojnów, Jerzmanowa, Wądroże Wielkie, Legnica, Krzeczyn Wielki, Prochowice, Ścinawa, Złotoryja, Rudna, Grębocice, Trzebnice i Polkowice.

Dziś jesteśmy szczęśliwi, że w tym projekcie udało nam się osiągnąć tak duże efekty i zaangażować do niego tak wielu ludzi. Przebadaliśmy mnóstwo dzieci, które są naszą przyszłością i naszym dobrem. Nie kosztowało nas to więcej niż dwie „białe soboty”, jakie dotąd organizowaliśmy. Koszt MCZ, który został zabudżetowany to były wynagrodzenia dla naszych pracowników, które były podziękowaniami za tę ciężką pracę, którą wykonali – mówił podczas konferencji Waldemar Sułek, wiceprezes zarządu MCZ S.A. w Lubinie .

Personel medyczny MCZ na każdym przystanku „Słodkiej Julki” poddawał dzieci badaniu poziomu cukru we krwi i kontroli składu masy ciała. Poza tym prowadzono pogadanki i wykłady na temat zdrowego trybu życia i odpowiedniego odżywiania się. Wśród osób, które spotykały się z dziećmi, by o tym rozmawiać były: Ewa Wojtaś, edukator pacjentów chorujących na cukrzycę i Irena Szykowna, ordynator oddziału diabetologicznego szpitala MCZ w Lubinie.

Mam zaszczyt przedstawić dziś raport z tej wspaniałej akcji. Dla mnie, dla diabetologa raport jest niesamowity, bo cyfry są okrutne i zastanawiające. Musimy coś z tym zrobić, bo około 20% z przebadanych dzieci ma otyłość, a 12% podwyższony poziom cukru. Ta akcja miała na celu nie tylko wykrycie zagrożeń, ale też zapobieganie. Pokazaliśmy dzieciom, że można zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę. Tłumaczyliśmy, jak się odżywiać, jak postępować i żyć, by nie doprowadzić do rozwinięcia się pełnobjawowej cukrzycy czy też innych zaburzeń metabolicznych – mówiła Irena Szykowna, ordynator oddziału diabetologicznego szpitala MCZ w Lubinie.

Pomysłodawcą projektu była Maria Kajdan, prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Legnicy. – Jestem autorem tego projektu, który powstał dlatego, że spotkałam Julię i jej mamę. Uznałam, że jest tysiące dzieci w Polsce takich, jak Julia i mają prawo do tego, żeby żyć tak samo, jak wszystkie inne dzieci – mówiła Maria Kajdan, prezes OZPN w Legnicy.
Kampania była narzędziem, które miało pomóc najmłodszym zrozumieć chorobę, zapobiegać jej, ale też nauczyć jak traktować tych rówieśników, którzy już z cukrzycą się borykają.

Szkoleniem nauczycieli zajęła się Fundacja Samodzielne.pl. – Edukacja nauczycieli w zakresie pomocy dzieciom z cukrzycą jest bardzo potrzebna. Zakasaliśmy rękawy i wzięliśmy się do pracy. Zdiagnozowaliśmy 15 dzieci, które już dziś mogą zacząć walkę z cukrzycą. Nauczycieli uczyliśmy na przykładach filmowych i studiach przypadków, jak postępować z dziećmi chorymi przewlekle. Na szkoleniach mieliśmy karty pracy z nauczycielami, które potem mogli wykorzystać w pracy z dziećmi. To im zapewniało pracę na około 15 godzin lekcyjnych. – mówiła Katarzyna Kajdan, prezes Fundacji Samodzielne.pl.
Projekt głównym patronatem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Na konferencji obecna była Minister Anna Zalewska, która zapowiedziała zamiar realizacji projektu „Słodka Julka” w całym kraju.

Poprzedni artykułDodatkowa okazja, by wypowiedzieć się w sprawie zmiany granic Gminy Lubin
Następny artykułPartia Razem wnioskuje o przystąpienie miasta Lubina do programu OSA