Podczas tegorocznych zmagań biegowych nie brakowało nie tylko emocji, ale i akcji charytatywnych. Organizatorzy barbórkowego biegu zachęcali ludzi z dobrym sercu do włączenia się w pomoc dla innych.

Na terenie imprezy prowadzono sprzedaż cegiełek dla chorych dzieci z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dzieci w Jaszkotlu. Dodajmy, że w ośrodku przebywa 60 niepełnosprawnych w wieku od kilku miesięcy do wieku gimnazjalnego. Trafiają tam dzieci pokrzywdzone przez los, które nie muszą przebywać w szpitalu lecz ich stan zdrowia jest zły, a stopień niepełnosprawności i trudna sytuacja w rodzinie powodują, że wymagają stałej profesjonalnej opieki lekarskiej, pielęgniarskiej i rehabilitacyjnej. Wśród tych, którzy kupuli cegiełkę za 10zł rozlosowano dobrej klasy rower górski, ufundowany przez Fundację Polska Miedź.
W trakcie imprezy zbierano również nakrętki dla chorego Jasia Walosa. To kontynuacja akcji, która trwa w większości oddziałów Polskiej Miedzi. Zbieranie nakrętek to jedna z form pomocy dla chorego dziecka, którego czeka bardzo kosztowna operacja. Chłopiec urodził się bez kości piszczelowych. Jego szansą jest zabieg w Stanach Zjednoczonych. Cena za zdrowie jest jednak ogromna. Potrzeba 800 tysięcy złotych na podróż, operację i kilkumiesięczną rehabilitację chłopca.
Nie była to jedyna akcja organizowana przez pracowników KGHM. W pobliżu torów dla startujących zawodników ulokowała się Drużyna Szpiku. Tym razem akcja dedykowana była 33-letniej legniczance chorej na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Jedyną nadzieją na uratowanie Beaty Zielińskiej jest przeszczep szpiku. W domu czeka na nią 2,5 letni Wiktor, a w szpitalu 3 -miesięczny Olek, który urodził się w 6 miesiącu ciąży.
Zarejestrowaliśmy około 40 osób – mówi Bogdan Godlewski z Drużyny Szpiku KGHM. – Ważne jest również to, że w trakcie biegu zarejestrowaliśmy sześćsetną osobę, która zdecydowała, że chce w przyszłości uratować komuś życie.
Godlewskiego najbardziej jednak cieszą rozmowy z zainteresowanymi. – Przychodzą i pytają się jak wygląda pobranie szpiku, czy przeszczep. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości bo przeszczep jest jedynym sposobem na uratowanie ludzkiego życia zagrożonego białaczką limfoblastyczną.
Drużyna szpiku oprócz rejestracji potencjalnych dawców oferowała koszulki, kubki, bluzy z logo Drużyny Szpiku. Zebrane w taki sposób pieniądze trafią na realizację celów statutowych Fundacji Dar Szpiku. Drużyna działa w KGHM od marca 2011 roku. Skupia pracowników ze wszystkich oddziałów spółki.
(red)