Pierwszy tego typu w Polsce i drugi w Europie, Ośrodek Badawczo-Naukowo-Dydaktyczny Chorób Otępiennych w Ścinawie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu został uruchomiony dokładnie 21 września 2007 roku.


Fakt ten był poprzedzony determinacją inicjatorów pionierskiego przedsięwzięcia – ówczesnego Rektora Akademii Medycznej prof. Leszka Paradowskiego i pracownika lubińskiego Starostwa Powiatowego Michała Hajtko. Na rzecz powstania Ośrodka powołano Konwent Fundatorów, który założył Fundację Alzheimerowską, która w tym dniu obchodzi swoje 10 – lecie istnienia.
Ośrodek Alzheimerowski mieści się w budynku po dawnym Domu Dziecka, pozyskanym dzięki lubińskiemu Starostwu Powiatowemu za przysłowiową złotówkę. Obiekt przeszedł gruntowną modernizację i adaptację do potrzeb placówki medycznej. Staraniem władz wrocławskiej Akademii Medycznej oraz Fundacji Alzheimerowskiej zrealizowano inwestycję przy ogromnym wsparciu funduszy Unii Europejskiej, która pokryła 75 % kosztów przedsięwzięcia.
Ośrodek Alzheimerowski został utworzony z myślą o osobach dotkniętych chorobą otępienną, w tym szczególnie chorobą Alzheimera, znajdujących się we wczesnym lub umiarkowanym stadium choroby. Placówka zajmuje się kompleksowym rozwiązywaniem problemów diagnostyczno – terapeutycznych i rehabilitacyjnych.
W ciągu pięciu lat działalności placówka przyjęła łącznie na obu oddziałach blisko 2,5 tysiąca pacjentów. Poradnia neurologiczna i psychogeriatryczna udzieliły porad ok. 16 tysiącom osób. Pacjenci pochodzą z różnych zakątków kraju, między innymi z Giżycka, Koszalina, Szczecina, Warszawy, Zgorzelca, Radomia, Gliwic, Jeleniej Góry, Wrocławia, Głogowa i Lubina. Średnia miesięczna liczba osób hospitalizowanych w Ośrodku Alzheimerowskim waha się od 50 – 55.

W 2011 roku w ośrodku zdiagnozowano 621 pacjentów z chorobą Alzheimera i ten fakt, w ocenie warszawskiej Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia sytuuje ścinawski Ośrodek Alzheimerowski
na pierwszym miejscu w Polsce.
Dzisiaj popołudniu w Centrum Kultury Muza będzie okazja do podsumowania działalności ścinawskiej placówki. W ramach obchodów odbędzie się również sympozjum Choroba Alzheimera przełomem XXI wieku i koncert zespołu SYGIT BAND.

W komitecie honorowym obchodów znaleźli się Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego, marszałek Rafał Jurkowlaniec, wojewoda Marek Skorupa i poseł Parlemantu Europejskiego Piotr Borys.

Poprzedni artykułLeśna gotowa na koniec października?
Następny artykułKosztowny demontaż aut