Jak się bronić w autobusie, barze czy wracając do domu w szpilkach? Specjalny kurs samoobrony uzbroi polkowiczanki w taką wiedzę. Wszystko w ramach pilotażowego programu burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego „Bezpieczna polkowiczanka”.

Kampania przewiduje też wiele rozmów i warsztatów z funkcjonariuszkami policji i straży miejskiej, z trenerką Armii Polkowice czy członkiniami Stowarzyszenia ONE. W grudniu będzie się działo, a wszystko po to, by przeciwdziałać przemocy wobec kobiet na różnych poziomach i w wielu dziedzinach życia społecznego.
Nie bez powodu program zainaugurowano 25 listopada. Na tą datę przypada Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Nie było więc lepszej okazji, by rozpocząć tak ważny projekt, którego głównym celem jest zwiększenie świadomości mieszkanek gminy Polkowice, a poprzez to poprawę bezpieczeństwa polkowiczanek.
Wszystko będzie podane w interesujący sposób. Najwięcej, bo osiem spotkań zajmie nauka samoobrony z Adamem Grzeziółkowskim, instruktorem Krav Maga-Be Safe. Oprócz zajęć w sali fitness w Szkole Podstawowej nr 4 przy ulicy Hubala, będą również zajęcia w terenie i miejscach, gdzie rzeczywiście kobiety mogą zostać zaatakowane: w autobusie komunikacji miejskiej (dzięki uprzejmości Zakładu Komunikacji Miejskiej), w barze (dzięki uprzejmości City Pub) oraz w przejściach tunelowych w blokach przy ulicach 3 Maja, Sztygarskiej oraz Lipowej, gdzie odbędzie się trening w szpilkach.
– Podczas zajęć w sali gimnastycznej będziemy między innymi uczyć jak skutecznie atakować, jak radzić sobie z damskim bokserem. Następnie pokażemy jak sobie radzić z sytuacją, w której sprawca nas dusi – mówi Adam Grzeziółkowski, instruktor z Krav Maga-Be Safe.
– Po pierwszych trzech zajęciach na sali, rozpoczniemy serię w miejscach naturalnych. Będziemy się uczyć, jak wykorzystywać dostępne nam przedmioty, jak torebka, kurtka czy to, co mamy w torebce. Poza tym, będziemy uczyć kobiety, jak sobie poradzić w sytuacji napaści seksualnej. Jak sobie poradzić z mężczyzną, który jest dwa razy cięższy, silniejszy, który je przewrócił, siedzi na nich, przytrzymuje je i tak dalej – dodaje.
Oprócz zajęć z samoobrony, które są rozplanowane na wszystkie wtorki i czwartki grudnia, w ramach pilotażu programu „Bezpieczna polkowiczanka” zaplanowano serię warsztatów, spotkań i rozmów z przedstawicielami różnych instytucji i organizacji. Wszystkie odbędą się w sali wykładowej Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach, dzięki uprzejmości rektora dr. Tadeusza Kierzyka. Polkowiczanki, które wezmą udział w projekcie będą mogły spotkać się tam między innymi z trenerką Armii Polkowice, Katarzyną Muszyńską, która zaplanowała ciekawe zajęcia.
– Damy miejsce do kontynuacji i ćwiczenia umiejętności zdobytych podczas zajęć z Adamem. Ważne jest, aby podkreślić, że sporty walki nie są tylko dla mężczyzn. Zachęcamy, aby kobiety uczestniczyły w treningach. Sporty walki dają pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa. Na nasze zajęcia uczęszcza od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kobiet. One zdobyły tę pewność – mówi Katarzyna Muszyńska, trenerka Armii Polkowice, która poprowadzi warsztaty 7 grudnia.
Ciekawie zapowiadają się też różnego rodzaju pogadanki i spotkania z przedstawicielkami służb mundurowych. Jeden z wykładów poprowadzi dzielnicowa z polkowickiej policji. Prelegentką spotkania, które jest zaplanowane na 21 grudnia, będzie też Agnieszka Dąbrowska funkcjonariuszka polkowickiej straży miejskiej.
– Postaram się przekazać uczestniczkom zasady bezpieczeństwa w drodze do domu. Jak mają się zachowywać, kiedy wracają z pracy, aby uniknąć napadu na ulicy. Aby unikać osób pod wpływem alkoholu, wybierać miejsca bardziej oświetlone i mocno uczęszczane przez ludzi. Żeby obserwowały ludzi, którzy się wokół nich znajdują. Aby, poruszając się nocą, poinformować najbliższych o tym, gdzie jesteśmy. Takie podstawowe zasady chciałabym uczestniczkom przekazać – wylicza Agnieszka Dąbrowska, strażniczka SM Polkowice.
Uczestniczki spotkają się też między innymi z członkiniami Stowarzyszenia ONE, które wyszły jako pierwsze z pomysłem organizacji zajeć, które poruszałyby problematykę przemocy wobec kobiet.
– Każda z nas ma prawo czuć się bezpiecznie. W drodze do pracy, w szkole, gdziekolwiek przebywa. To jest nasze podstawowe prawo. Na różnych warsztatach czy eventach, które organizujemy i na których spotykamy się z innymi kobietami, padają pomysły na takie zajęcia. Rozmawiamy o tym, że coś przydałoby się w tym kierunku zrobić – mówi Agnieszka Kraczka, członkini Stowarzyszenia ONE.
– Od dawna rozmawiałyśmy w naszym gronie, że należy coś zrobić w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Nie miałyśmy jednak do końca wypracowanego pomysłu, ani środków, by to zrealizować. Także dziękujemy, że pan burmistrz podjął temat i udało się stworzyć program – mówi Agnieszka Kabanienko, członkini Stowarzyszenia ONE.
O potrzebie stworzenia takiego przedsięwzięcia podczas wywiadu do „Gościa Wydania” z Jowitą Greń-Janas, prezeską Stowarzyszenia ONE rozmawiały redaktorki Gazety Polkowickiej. Niebawem w redakcji powstał na tej podstawie plan działań, na który burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki od razu się zgodził, dzięki czemu jeszcze w grudniu udało się wprowadzić w gminie pilotaż programu „Bezpieczna polkowiczanka”
– Bardzo się cieszę, że ten projekt wyszedł od samych kobiet. To oznacza, że jest autentyczny i rzeczywiście potrzebny. Będziemy oczywiście wspierać takie inicjatywy, bo one są bardzo ważne, aby w lokalnej społeczności działo się jeszcze lepiej, aby kobiety mogły artykułować swoje prawo i mogły czuć się bezpieczne – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.
Za organizację przedsięwzięcia odpowiada Wydział Promocji, Turystyki i Komunikacji Społecznej Urzędu Gminy Polkowice. Na program składa się dwanaście spotkań, w tym osiem półtoragodzinnych treningów w ramach kursu samoobrony. A także cztery bloki warsztatowo-teoretyczne z przedstawicielami różnych instytucji i organizacji. Wszystko odbędzie się w grudniu tego roku.
Program jest finansowany z budżetu gminy Polkowice. W programie mogą wziąć udział pełnoletnie kobiety, zamieszkujące na stałe gminę Polkowice. Udział jest bezpłatny. W programie burmistrza w grudniu 2022 może wziąć udział 40 osób po uprzednim zgłoszeniu chęci udziału pod numerem telefonu: 76 847 41 47. Zapisy odbywają się w godzinach pracy Urzędu Gminy Polkowice od poniedziałku do piątku w dniach od 28.11.2022 do 02.12.2022 roku.
Jest to program pilotażowy, jeśli będzie cieszył się zainteresowaniem wśród mieszkanek naszej gminy, wówczas burmistrz rozważy rozszerzenie kampanii w przyszłym roku.

Poprzedni artykułLodowisko rozpoczyna kolejny sezon
Następny artykułKGHM wśród laureatów ogólnopolskiej nagrody „Pracodawca godny zaufania”