Apele, sprzeciwy, interpelacje, głosowanie w sieci – wynik jeden – większość lubinian nie zgadza się na likwidację basenu przy Szpakowej w ZS 2 w Lubinie. Głos społeczny nie ma tu jednak znaczenia, bo zarząd powiatu decyzję już podjął, a nawet pozyskał pieniądze, by pływalnię zlikwidować, a w jej miejsce zrobić sale dydaktyczne dla uczniów ZS 2. Inwestycja ma być zakończona jesienią przyszłego roku.

Największe osiedle Lubina zostanie bez basenu i to jeszcze w tym roku. Pomysł starosty, Adama Myrdy, by zlikwidować pływalnię, a w jej miejsce przygotować sale dydaktyczno – warsztatowe dla uczniów ZS 2 na sesji Rady Powiatu został przegłosowany większością głosów koalicji. Opozycja skierowała do zarządu kilka interpelacji. Odpowiedzi na nie są jasne – basen przestanie istnieć. Zarząd nie zmieni zdania, bo umowa o dotację ze środków marszałkowskich została już podpisana.

Procedury wręcz pędzą, na co zwracają uwagę radni opozycyjni. Karolina Bajger, radna powiatowa, w swojej interpelacji zapytała ile rocznie kosztuje utrzymanie basenu. W odpowiedzi przewodnicząca Rady, Jadwiga Musiał napisała:

Planowane przekształcenie basenu na cele dydaktyczne do nauki zawodu jest przedsięwzięciem mającym na celu poprawę warunków kształcenia branżowego w ZS 2 . Na podstawie informacji uzyskanych od dyrektora szkoły w okresie o d września2020 do lutego 2021 wpływy odpowiednio wyniosły:
– sprzedaż karnetów i biletów osobom indywidualnym to 15 270 zł, wynajem dla SP 10 i 12 to 10 150 zł, wynajem Dolnośląskiej Federacji Sportu to 3 600 zł, wynajem prywatnym szkołom nauki pływania 29 539, 96 zł co daje sumaryczną kwotę 58 559,96zł. W tym samym okresie wydatki związane z utrzymaniem basenu wyniosły 187 481,39 zł. Powiat Lubiński do utrzymania basenu w wyżej wymienionym okresie dopłacił 128 921, 43 zł. – pisze w odpowiedzi Jadwiga Musiał.

Czy to dużo? Większość pytanych twierdzi, że nie i podkreśla, że wystarczyłoby uatrakcyjnić ofertę i poszerzyć ją o możliwość korzystania z kart multisport, by basen stał się bardziej rentowny. Tym jednak zarząd powiatu już nie jest zainteresowany. Machina likwidacyjna ruszyła.

Poprzedni artykułWspółautor ołtarza w Gorzycy ma 100 lat
Następny artykułWyróżnienia dla polkowickich pielęgniarek

1 KOMENTARZ

  1. Starosta nie odpuszcza… Nie odpuszcza, bo nie ma zielonego pojęcia albo rżnie głupa, że nie wie, że samorząd to nie firma która przynosi zyski. Samorząd ma zobowiązania wobec mieszkańców. Basen na służyć, a nie zarabiać. Panu staroście proponuję ograniczyć wydatki na administrację, zredukować dyrektorów i brakującą sumka się znajdzie…

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.