Lubin, Legnica i Głogów – to miejscowości, w których Miedziowe Centrum Zdrowia ma już punkty pobrań wymazów pod kątem wykrywania koronawirusa. Mogą się do nich zgłaszać ci, którzy posiadają skierowania od lekarzy pierwszego kontaktu lub ze Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Próbki pobierają pracownicy szpitala w Bolesławcu, z którym MCZ podpisało umowę. Jest też punkt otwarty 24 godziny dedykowany głównie pracownikom MCZ, KGHM oraz pacjentom szpitala MCZ.

W okolicach przychodni POZ w Legnicy przy ul. Okrzei i w Głogowie przy ul. Sportowej oraz za Poradnią Specjalistyczną D-19 w Lubinie pojawiły się punkty pobrań wymazów pod kątem wykrywania SARS-CoV-2. Uruchomiło je Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie na podstawie umowy podpisanej ze szpitalem w Bolesławcu. Obsługę prowadzi personel placówki z Bolesławca.

Punkty są dostępne dla tych osób, które posiadają skierowania od lekarzy prowadzących lub z SANEPID-u. Próbki są pobierane codziennie od 10:00 do 13:00. Zachowane są wszystkie niezbędne środki ostrożności. Miejsca pobierania materiału są oddalone od przychodni, a pacjenci zgłaszający się na badania powinni mieć ubrane maseczki oraz okazać dowód osobisty. Pracownicy KGHM są umawiani na godziny poranne, zaś wszyscy inni mogą zgłaszać się bez specjalnego wyznaczania terminów.

Pobranie próbek to nic nic innego , jak wykonanie wymazu z gardła lub nosogardzieli. Wynik testu uzyskiwany jest w ciągu 24 godzin.

Na razie zgłasza się do nas po kilka osób dziennie, a jesteśmy w stanie w tych trzech punktach zrobić nawet kilkaset badań. Nasze moce przerobowe są olbrzymie. Gdyby okazało się, że trzeba wymazywać większe ilości pacjentów, to mamy namioty przed szpitalem. Nie zamykamy ich, a personel jest nadal przygotowany – zapewnia Marek Ścieszka, wiceprezes zarządu MCZ ds. medycznych.

Poprzedni artykułBorys: PiS tą ustawą chce rozgrzeszyć i uniewinnić swoich ludzi
Następny artykułPodolanki, zespół ludowy z Nowej Wsi Lubińskiej z nagrodą ministra