Z okazji Światowego Dnia Pszczół, który przypada 20 maja, w Centrum Edukacji Przyrodniczej zorganizowano spotkanie podczas którego Stowarzyszenie Bartnictwo LGOM propagowało pszczelarstwo naturalne i tradycyjne, a także zachęcało do zwrócenia większej uwagi na ochronę środowiska naturalnego.

To druga edycja takiego spotkania, jaka odbyła się w Lubinie. Cieszyła się nie tylko ogromnym zainteresowaniem dorosłych ale także i dzieci. Przedstawiciele Stowarzyszenia prezentowali zgromadzonym żywe pszczoły i opowiadali o pozytywnym aspekcie tych owadów. Prezentowane były także stroje i narzędzia jakimi posługują się bartnicy. Ponadto zainteresowanym wręczane były sadzonki drzew, roślin miododajnych (lipy, sosny) oraz nasiona kwiatów, które można posadzić w przydomowym ogródku, działce, lub balkonowych rabatkach.

Dla najmłodszych zostały przygotowane warsztaty, podczas których można było zrobić pszczoły, a także świeczki z węzy. – W dzisiejszych czasach jest coraz mniej pszczół, które są bardzo ważne. Jak one zginą to i my zginiemy. Coraz częściej rolnicy opryskują swoje pola szkodliwymi środkami, a to bardzo szkodzi pszczołom, których populacja zmniejsza się z roku na rok. Dlatego namawiamy wszystkich aby nie wykonywać oprysków w godzinach, kiedy pszczoła zapyla kwiat, ale najlepiej po zachodzie słońca stosując dodatkowo specjalne środki ochrony pszczół. – mówiła Karolina Bajger, ze Stowarzyszenia Bartnictwo LGOM.

Poprzez zajęcia edukacyjne z dziećmi organizatorzy pokazują różnicę między pszczołą a osą, które są najczęściej mylone. – Pszczoła jest bardziej brązowa, brązowo czarna a osa jest typowo czarno-żółta. – wyjaśniała Karolina Bajger.

Stowarzyszenie jest otwarte na nowych członków, którzy chcą popularyzować pszczelarstwo, a także chcieliby się dowiedzieć jak założyć i dbać o pasiekę.

Chętni mogli nabyć także miód z pasieki „Zuzia” z Domaszkowa znajdującego się niedaleko Lubiąża, a także odzież z nadrukami nawiązującymi do wydarzenia przygotowane przez lokalną firmę.