Blisko 100 osób wzięło udział w seminarium przygotowanym przez Związek Pracodawców Polska Miedź z okazji międzynarodowego dnia pamięci o ofiarach wypadków i przy Pracy i Chorób Zawodowych oraz Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Spotkanie miało miejsce w sali im. Jana Wyżykowskiego w KGHM w Lubinie.

Związek Pracodawców Polska Miedź rokrocznie z okazji święta ściśle związanego z bezpieczeństwem zaprasza na konferencję dotyczącą bezpieczeństwa i higieny pracy. Seminarium pod hasłem „Ochrona zdrowia i bezpieczeństwo pracowników w przemyśle wydobywczym”. W spotkaniu objętym patronatem przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego wzięli udział przedstawiciele KGHM Polska Miedź S.A. na czele z wiceprezes zarządu Radosławem Stachem. Byli też reprezentanci kopalń, hut i firm z grupy kapitałowej KGHM, jak MCZ czy KGHM Zanam. Nie zabrakło też osób związanych z Głównym Inspektorem Pracy.

Inspekcja Pracy w każdym wypadku wspiera wszystkie zakłady pracy czy to wydobywcze, górnicze, czy inne, udzielając stosownych porad i wskazówek w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy – mówił Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy.

Seminarium przygotowane przez ZPPM nie było okazją tylko do wygłoszenia przygotowanych referatów, ale też do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.

Corocznie od kilkunastu lat organizujemy seminaria poświęcone bezpieczeństwu pracy. Przy okazji tego seminarium chcemy pokazać, że przemysł surowcowy który reprezentujemy jest niezwykle innowacyjny i nowoczesny, dlatego tez chcemy zadbać o to, by po pierwsze grupa kapitałowa KGHM Polska Miedź miała okazję pokazać swoje innowacyjne rozwiązania i programy ochrony zdrowia i przeciwdziałania wypadkom pracy jak również inne firmy z tego sektora i jednostki nadzoru miały okazję po pierwsze pokazać pewne trendy, które widzimy w Polsce, na ile te środki i zabezpieczenia które wprowadzamy rzeczywiście wpływają na mniejszą liczbę wypadków przy pracy. Chcemy też pokazać, ze nieustannie się doskonalimy. Chcemy by to wybrzmiało w tym regionie. Naszym zadaniem jest też rozwiewanie pewnych mitów, że przemysł wydobywczy jest szkodliwy i niebezpieczny, mało innowacyjny – mówiła Beata Staszków, prezes ZPPM.

Uczestnicy seminarium mieli okazję wzięcia udziału w niecodziennym pokazie pierwszej pomocy.

Prezentujemy nowoczesne rozwiązanie związane z edukacją z zakresu pierwszej pomocy. Przenieśliśmy w nim pewne części szkoleń do wirtualnej rzeczywistości. Nasze działania polegają na tym, że nasz szkolony poprzez założenie gogli ma szansę znaleźć się w wirtualnym świecie odzwierciedlającym faktyczne sytuacje, dzięki czemu może być bodźcowany w różny sposób na poziomie audio – wizualnym, tekstowym, lektorskim i tam poprzez wirtualnego trenera i poprzez cały system uczy się, jak ratować ludzkie życie. Na zewnątrz może wyglądać trochę komicznie, bo wykonuje pewne czynności, które widzi w goglach. Widzi ulicę, zdarzenie i poszkodowanego, który w rzeczywistości jest fantomem zmapowanym do systemu, wyposażonym w  system czujników, które monitorują proces edukacji oraz prowadzenia czynności ratunkowych poprzez monitorowanie jej jakości w  zakresie uciskania klatki piersiowej, tempa, miarowości  – mówi autor pomysłu Grzegorz Kobuszewski.