Dzieci też mogą budować maszyny górnicze. Udowadniają to ci najmłodsi, którzy podczas ferii biorą udział w zajęciach w Muzeum Miedzi w Legnicy. W ramach wystawy wśród wielu multimedialnych elementów są roboklocki, z których powstają taśmociągi, wiertnice i inne podziemne urządzenia. 

 

Dla dzieci to niecodzienna frajda móc zbudować górnicze pojazdy, którymi można potem kierować.  Taką możliwość mieli ci najmłodsi, którzy podczas ferii wzięli udział w warsztatach w legnickim Muzeum Miedzi. Obecna tam od końca października 2018 wystawa “Miedź. Dzieje niezwykłego metalu” to połączenie tradycyjnej ekspozycji z multimedialnymi rozwiązaniami. Obok okularów HTC, które przenoszą w otchłań zarówno średniowiecznej kopalni, jak i współczesnej są też roboklocki lego, z których można złożyć maszyny górnicze dokładnie odwzorowane na tych, które jeżdżą pod ziemią.

– Robimy dziś różne roboty. Są wiercące i poszukujące. Takie maszyny naprawdę jeżdżą pod ziemią w kopalni, ale nie wiem gdzie są te kopalnie – mówiła 8 – letnia Wiktoria, która na zajęcia do Muzeum przyszła z półkolonią z SDK Kopernik w Legnicy.

Mamy cztery takie maszyny. Część to prawdziwe maszyny, czyli kruszarka, taśmociąg, pojazd poszukujący i wiercący, czyli kotwiarki. Te wszystkie maszyny zostały odwzorowane na oryginalnych maszynach produkowanych przez KGHM Zanam. Wszystkie mechanizmy zostały przeniesione w świat klocków lego – mówił Tomasz Stolarczyk, kustosz działu archeologii w Muzeum Miedzi w Legnicy

Zajęcia w Muzeum są okazją, by przekazać najmłodszym mieszkańcom Zagłębia Miedziowego wiedzę o kopalniach KGHM, o tym co i jak jest tam wydobywane. – Niektóre dzieci faktycznie w lot rozumieją i odpowiadają na pytania. Mają wiedzę albo ze szkoły, albo z domu. Huta i kopalnia dla wielu mieszkańców to nic nowego, bo KGHM to największy pracodawca w regionie. Staramy się w nowoczesny sposób przekazać dzieciom historie regionu, tak by dzieci i młodzież wiedziały, że nasz teren od ponad 60 lat jest związany z eksploatacją miedzi – zapewniał Tomasz Stolarczyk, kustosz działu archeologii w Muzeum Miedzi w Legnicy. 

Wystawa w Muzeum Miedzi jest dostępna do marca 2019.  Została przygotowana w ramach projektu “Virtual Mine as a modeling tool for Wider Society Learning” finansowanego przez EIT RawMaterials. Jednym z partnerów projektu jest KGHM CUPRUM Sp. z o.o. – Centrum Badawczo-Rozwojowe. 

Poprzedni artykułFilip Jagiełło: Mamy pracę do wykonania
Następny artykułNajlepsi z najlepszych – Bitwa o miedziową rudę – FOTO

1 KOMENTARZ

  1. Po pierwsze kotwiarka służy do budowy obudów kotwiowych a nie do poszukiwań. Nie wiem czego taka maszyna miała by poszukiwać? Po drugie model pokazany na zdjęciu nijak się ma do tych pracujących pod ziemią w górnictwie miedzi. Ładnie to tak dzieciom kit wstawiać?

Comments are closed.