Lubiński szpital przyłącza się do nowego projektu dla ciężarnych. Kompleksowe podejście do ciąży, porodu i połogu, a w tym plan porodu, opieka 24/h, badania i konsultacje u specjalistów oraz opieka nad noworodkiem – to najważniejsze zalety przygotowanego przez NFZ programu Koordynowanej Opieki nad Ciężarną (KOC), który ruszył już w EMC Szpitalu RCZ w Lubinie.

W ramach KOC nad zdrowiem mamy i dziecka będzie czuwać zespół złożony z lekarza ginekologa, położnej i koordynatora, który będzie zapewniał pełną opiekę od momentu zgłoszenia się pacjentki, do czasu ukończenia przez dziecko pierwszych 6 tygodni życia. W razie potrzeby, prowadzący ciążę specjalista, może zlecać niezbędne badania, konsultacje innych lekarzy lub przyjąć pacjentkę do szpitala, jeśli jej san zdrowia będzie tego wymagał.

Do programu można przystąpić na każdym etapie ciąży, nawet tuż przed porodem. Po podpisaniu deklaracji każda pacjentka kartę informacyjną KOC, wraz z danymi kontaktowymi do koordynatora, który będzie sprawował opiekę nad ciężarną oraz wszelkie niezbędne numery telefonów. Nowością jest także całodobowy telefoniczny kontakt ze szpitalem przez specjalny numer telefonu – dzięki temu o każdej porze przyszła mama będzie mogła zadzwonić, uzyskać konsultację i rozwiać ewentualne wątpliwości dotyczące swojego stanu. Każda ciężarna otrzyma też plan opieki dostosowany do jej stanu zdrowia i etapu ciąży, przygotowany wg wytycznych Ministerstwa Zdrowia. Doświadczone położne pomogą w odpracowaniu indywidualnego planu porodu, uwzględniającego oczekiwania pacjentki, w tym m.in. czy ma to być poród rodzinny i czy są wskazania do znieczulenia okołoporodowego.

– Dotąd kobiety w ciąży same umawiały się do lekarza czy na badania. Dlatego nie wszystkie korzystały z zalecanej liczby wizyt u ginekologa podczas ciąży, badań usg czy laboratoryjnych. W ramach KOC o wszystko, m.in. o terminowość, rodzaj i liczbę wykonywanych badań czy konsultacji zadbamy my. Przyszłe mamy, które zgłoszą się do nas, będą miały tez więcej czasu i możliwości na lepsze poznanie szpitala i pracowników, dzięki temu podczas porodu będą w dobrze sobie znanym otoczeniu. Po przyjściu dziecka na świat też cały czas będziemy służyć im pomocą i opieką. Mamy nadzieję, że dzięki temu wzrośnie ich komfort i poczucie bezpieczeństwa – mówi Lidia Albrechowicz, dyrektor szpitala.

Program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej NFZ wprowadził w 2016 roku. Szpital w Lubinie, w którym każdego roku przychodzi na świat 1,5 tys dzieci, przystąpił do niego jako pierwszy na Dolnym Śląsku.

inf.EMC 

Poprzedni artykułMały ZUS – ogromne zainteresowanie
Następny artykułNie da się zastąpić miedzi