W 2016 r. Zarząd KGHM podjął decyzję o wdrożeniu Systemu Zarządzania Energią (SZE). Skutek? Uzyskanie w zeszłym roku stosownego certyfikatu wydanego przez Urząd Dozoru Technicznego. Utrzymanie go wymaga corocznych audytów. Tegoroczny właśnie się zakończył. Wynik? Pozytywna rekomendacja utrzymania przyznanego w 2017 r. certyfikatu potwierdzającego wdrożenie i funkcjonowanie w KGHM standardu ISO 50001.

28 czerwca zarząd KGHM odebrał raport podsumowujący prace. – W trakcie trwania audytu uwagi były wyjaśniane na miejscu. Na pochwałę zasługuje zaangażowanie wszystkich pracowników w procesie budowania SZE – powiedział Leszek Stafecki, audytor wiodący jednostki certyfikującej – UDT Cert. System Zarządzania Energią jest pierwszym systemem opartym o normę ISO wprowadzonym centralnie i obejmującym wszystkie Oddziały naszej spółki.

Wyrywkowe badania w kluczowych miejscach dały audytorom pogląd na funkcjonowanie systemu po pierwszym roku stosowania. Warto podkreślić, że Zarząd KGHM jest bnardzo zadowolony z osiągniętych efektów, a należy pamiętać, że to początek długiej drogi zwiększenia efektywności energetycznej w całej firmie. Polska Miedź jest dzisiaj w punkcie, w którym nikogo nie musi przekonywać o skuteczności tego narzędzia. Analizując wyniki stosowania SZE, pozostaje doskonalić procesy technologiczne, ale również podstawowe proste czynności, które dają drobne oszczędności w użyciu energii, a w całym przedsięwzięciu mają duże znaczenie.

Komórką wiodącą ze strony systemowej w Centrali jest Wydział Systemów Zarządzania. W Oddziałach za funkcjonowanie systemu odpowiedzialni są pełnomocnicy ds. SZE wraz z oddziałowymi zespołami. – Wprowadzenie SZE wg normy to pierwszy sparametryzowany krok do poprawy naszej efektywności – powiedział Ryszard Biernacki, Pełnomocnik Zarządu ds. SZE – Założeniem standardu 50001 jest proces ciągłego doskonalenia, dlatego we wszystkich obszarach będziemy szukać poprawy i sprawiać, aby w KGHM Polska Miedź doskonalenie stało się naturalnym zjawiskiem. Bardzo ważne jest, aby standardy były w jak największym stopniu dostosowane do działalności oddziałów, ale również, aby wszystkie oddziały funkcjonowały w ramach ustalonych zasad – podkreślił.

Polityka Energetyczna KGHM to zasady, które muszą znać i przestrzegać wszyscy pracownicy, gdyż tylko wspólne rozsądne korzystanie z mediów energetycznych pozwoli na generowanie wyższych zysków w firmie. W taki sposób KGHM poprzez swoich pracowników przyczynia się do ochrony środowiska, wzmacniania bezpieczeństwo energetyczne oraz poprawy warunków pracy. (red)

Audytorzy byli m.in. w Hucie Miedzi Głogów na wydziale elektrorafinacji.

Poprzedni artykułLubinExtra! nr 168
Następny artykułNie dali się oszukać. Seniorzy w Lubinie czujni