Lubińscy seniorzy nie dają się oszukać. Policyjne działania oraz prowadzone kampanie społeczne na temat metod działania oszustów na tzw. „wnuczka” czy „policjanta” przynoszą efekty. Na terenie powiatu lubińskiego w ostatnim czasie miało miejsce kilka prób oszustw metodą na „policjanta”, „prokuratora”, „córkę” i „siostrzenicę”. Wszyscy mieszkańcy zachowali się bardzo czujnie oraz roztropnie, nie oddając oszustom żadnych pieniędzy.

 

Oszuści nie mają wakacji, a lubińscy policjanci apelują o dalszą czujność. –  Ostrzeżmy swoich najbliższych. Nie dajmy się oszukać. Coraz częściej oszuści, aby być bardziej wiarygodni, podszywają się np. za policjantów. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie obcym osobom pieniędzy. Bądźmy ostrożni – apeluje Sylwia Serafin, oficer prasowy lubińskiej policji. – W przeciągu kilku dni policjanci z Lubina otrzymali kilka zgłoszeń od mieszkańców o licznych próbach oszustwa przez osoby podające się za kogoś z rodziny. Potencjalne ofiary w wieku od 54 do 82 lat otrzymywały telefony od rzekomych krewnych z prośbą o pilne wsparcie finansowe. Dzwoniąca kobieta podczas rozmowy telefonicznej podając się za córkę lub siostrzenicę opowiadała dramatyczną historię – spowodowała wypadek drogowy i aby uniknąć odpowiedzialności karnej, za pośrednictwem policjanta, musi prokuratorowi przekazać pieniądze. Były to kwoty od 17 000 do 90 000 zł. Oszuści podawali się za policjanta, córkę, siostrzenicę i prokuratora. Przestępcy srogo się zawiedli. Wszyscy mieszkańcy wyczuli oszustwo i nie przekazali obcym żadnych pieniędzy. Natychmiast powiadomili Policję. Wszyscy seniorzy zgodnie podkreślali, ze już wielokrotnie, czy to za pośrednictwem środków masowego przekazu, czy też przez dzielnicowych, a przede wszystkim przez członków swoich rodzin, byli ostrzegani o tego typu oszustwach.

Lubińscy policjanci wciąż apelują o rozwagę i zachowanie czujności. Funkcjonariusze kontynuują działania, mające na celu zminimalizowanie przypadków wyłudzania pieniędzy osobom starszym poprzez liczne akcje i spotkania z seniorami. Dzięki wsparciu finansowemu Starosty Lubińskiego, osobom starszym, za pośrednictwem dzielnicowych, bądź spółdzielni mieszkaniowych, przekazywane są ulotki ostrzegające przed oszustami – pisze w informacji prasowej Sylwia Serafin. 

Oto rady funkcjonariuszy, które powinni zapamiętać wszyscy: 

Nigdy nie wręczaj swoich pieniędzy obcej osobie,
Nigdy nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego,
Zadzwoń do bliskich i zapytaj czy faktycznie potrzebują pomocy,
O próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj Policję.
​Oficer prasowy KPP w Lubinie

 

Poprzedni artykułW KGHM potrafią oszczędzać energię
Następny artykułNie zdążą do sierpnia. Są opóźnienia przy przebudowie