W Miedziowym Centrum Zdrowia S.A. prowadzone są darmowe badania pod kątem wczesnego wykrywania raka jelita grubego. MCZ zdobył na to pieniądze z dwóch źródeł: unijnego i z Ministerstwa Zdrowia. Projekty potrwają przez około 2 lata i obejmą blisko 5,5 tys. pacjentów z okręgu legnicko – głogowskiego, którzy spełnią m. in. kryteria wiekowe.

Od września tego roku w MCZ S.A. prowadzone są badania z zakresu profilaktyki raka jelita grubego. Z dotacji pozyskanych ze środków unijnych i z Ministerstwa Zdrowia bezpłatnej kontroli będzie można przebadać około 5500 osób.
Darmowej kolonoskopii w ramach projektu unijnego mogą poddać się mieszkańcy byłego subregionu legnicko – głogowskiego w wieku od 55 lat do 64 roku życia czynni zawodowo. W ramach badania pacjent ma zagwarantowane znieczulenie oraz bezpłatne środki do oczyszczenia jelita .
Drugi program bezpłatnych badań finansowany przez Ministerstwo Zdrowia dotyczy osób między 50 a 65 rokiem życia oraz tych, które są w wieku minimum 40 lat, a w ich najbliższej rodzinie chorowano na raka jelita grubego.
Badanie kolonoskopowe jest najskuteczniejszym sposobem na rozpoznanie raka jelita grubego. – Ponad 25% osób w wieku 55-64 lata ma polipy, które są stanem przednowotworowym. Profilaktyczne wykonanie kolonoskopii między 55 a 64 rokiem życia zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 85 %. Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem wśród populacji męskiej i drugim wśród populacji kobiet. Większość zachorowań obserwuje się po 50 roku życia, a ryzyko rozwoju choroby wzrasta wraz z wiekiem – mówi dr n. med. Marek Ścieszka, specjalista chorób wewnętrznych, a zarazem ordynator oddziału gastroenterologii w MCZ S.A. – Najczęstsze objawy raka jelita grubego to bóle brzucha, zmiana rytmu wypróżnień, krew w stolcu, osłabienie ogólne, niedokrwistość oraz utrata masy ciała i osłabienie – informuje dr Marek Ścieszka. – Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie całego jelita grubego giętkim instrumentem, czyli kolonoskopem, który ma o długość od 130 do 160 cm i grubość 11 mm. Lekarz pod kontrolą wzroku przesuwa kolonoskop w kierunku jelita cienkiego. Przy użyciu dodatkowych instrumentów, podczas kolonoskopii istnieje możliwość m. in. pobrania wycinków, usuwanie polipów, tamowania krwawień – wyjaśnia tajniki badania Marek Ścieszka.
Osoby, które spełniają kryteria kwalifikujące je do przystąpienia do programu i skorzystania bezpłatnych badań mogą zarejestrować się albo osobiście w Pracowni Endoskopowej MCZ w Lubinie przy ulicy M.C. Skłodowskiej 54, budynek D – 40, czyli szpital, albo zadzwonić pod numer
76 8460321 i tam zgłosić chęć poddania się badaniom.
Warto wiedzieć, że pacjent, który poddaje się kolonoskopii w MCZ ma zapewnione intymne warunki badania, a w razie potrzeby jest otoczony dalszym nadzorem w ramach oddziałów szpitalnych oraz poradni przyszpitalnych.
Choć kolonoskopia nie należy do przyjemnych badań, to warunki, w jakich jest przeprowadzana minimalizują dyskomfort pacjenta. Zachęcamy do bezpłatnych badań kolonoskopowych, bo jak uczy doświadczenie tylko rak wcześnie wykryty rokuje powrót do pełni zdrowia.