W Miedziowym Centrum Zdrowia S.A. prowadzone są darmowe badania pod kątem wczesnego wykrywania raka jelita grubego. MCZ zdobył na to pieniądze z dwóch źródeł: unijnego i z Ministerstwa Zdrowia. Projekty potrwają przez około 2 lata i obejmą blisko 5,5 tys. pacjentów z okręgu legnicko – głogowskiego, którzy spełnią m. in. kryteria wiekowe.

Od września tego roku w MCZ S.A. prowadzone są badania z zakresu profilaktyki raka jelita grubego. Z dotacji pozyskanych ze środków unijnych i z Ministerstwa Zdrowia bezpłatnej kontroli będzie można przebadać około 5500 osób.
Darmowej kolonoskopii w ramach projektu unijnego mogą poddać się mieszkańcy byłego subregionu legnicko – głogowskiego w wieku od 55 lat do 64 roku życia czynni zawodowo. W ramach badania pacjent ma zagwarantowane znieczulenie oraz bezpłatne środki do oczyszczenia jelita .
Drugi program bezpłatnych badań finansowany przez Ministerstwo Zdrowia dotyczy osób między 50 a 65 rokiem życia oraz tych, które są w wieku minimum 40 lat, a w ich najbliższej rodzinie chorowano na raka jelita grubego.
Badanie kolonoskopowe jest najskuteczniejszym sposobem na rozpoznanie raka jelita grubego. – Ponad 25% osób w wieku 55-64 lata ma polipy, które są stanem przednowotworowym. Profilaktyczne wykonanie kolonoskopii między 55 a 64 rokiem życia zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 85 %. Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem wśród populacji męskiej i drugim wśród populacji kobiet. Większość zachorowań obserwuje się po 50 roku życia, a ryzyko rozwoju choroby wzrasta wraz z wiekiem – mówi dr n. med. Marek Ścieszka, specjalista chorób wewnętrznych, a zarazem ordynator oddziału gastroenterologii w MCZ S.A. – Najczęstsze objawy raka jelita grubego to bóle brzucha, zmiana rytmu wypróżnień, krew w stolcu, osłabienie ogólne, niedokrwistość oraz utrata masy ciała i osłabienie – informuje dr Marek Ścieszka. – Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie całego jelita grubego giętkim instrumentem, czyli kolonoskopem, który ma o długość od 130 do 160 cm i grubość 11 mm. Lekarz pod kontrolą wzroku przesuwa kolonoskop w kierunku jelita cienkiego. Przy użyciu dodatkowych instrumentów, podczas kolonoskopii istnieje możliwość m. in. pobrania wycinków, usuwanie polipów, tamowania krwawień – wyjaśnia tajniki badania Marek Ścieszka.
Osoby, które spełniają kryteria kwalifikujące je do przystąpienia do programu i skorzystania bezpłatnych badań mogą zarejestrować się albo osobiście w Pracowni Endoskopowej MCZ w Lubinie przy ulicy M.C. Skłodowskiej 54, budynek D – 40, czyli szpital, albo zadzwonić pod numer
76 8460321 i tam zgłosić chęć poddania się badaniom.
Warto wiedzieć, że pacjent, który poddaje się kolonoskopii w MCZ ma zapewnione intymne warunki badania, a w razie potrzeby jest otoczony dalszym nadzorem w ramach oddziałów szpitalnych oraz poradni przyszpitalnych.
Choć kolonoskopia nie należy do przyjemnych badań, to warunki, w jakich jest przeprowadzana minimalizują dyskomfort pacjenta. Zachęcamy do bezpłatnych badań kolonoskopowych, bo jak uczy doświadczenie tylko rak wcześnie wykryty rokuje powrót do pełni zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę