Polskie Towarzystwo Pielęgniarek koło Lubin przy MCZ kolejny już raz zorganizowało konferencję pielęgniarek. Ponad sto osób spotkało się, by wysłuchać opinii i podzielić się doświadczeniami związanymi z różnymi problemami pracy w szpitalach.

W takich spotkaniach biorą udział najczęściej pielęgniarki, ale zdarza się że nie brakuje też lekarzy. Na corocznych konferencjach podejmowane są tematy dotyczące problemów, jakie pojawiają się na co dzień w szpitalach. W tym roku w konferencji wzięły udział panie głównie z Lubina i Złotoryi. – Są tu ludzie ze środowiska medycznego. Konferencje poruszają tematy, które nas najbardziej dotyczą. Staramy się, by nasze środowisko działało prężnie i rozwijało się naukowo. Śledzimy to, co na dzień dzieje się w medycynie. Pojawiają się tematy dotyczące trudności w zawodzie, kontaktów międzyludzkich, zdrowego stylu życia czy wykonywania badań profilaktycznych – wyjaśnia Marzena Łokietko naczelna pielęgniarka MCZ.

W tym roku tematem przewodnim konferencji była miedź i jej antybakteryjne zastosowanie. Szpital MCZ ma zamiar w najbliższym czasie wprowadzić na niektóre oddziały wiele elementów z miedzi. Planuje się zamontowanie klamek, uchwytów przy łóżkach pacjentów, stolików, które będą z miedzi. Okazuje się, że metal ten, będąc w odpowiednim składzie, w dużym stopniu i szybciej zabija kolonie bakterii. MCZ opiera się na doświadczeniach Szpitala Wojewódzkiego, który ma już za sobą pierwsze próby walki z bakteriami za pomocą miedzi. Obecny podczas konferencji dr Krzysztof Szufnarowski potwierdził, że na ich oddziale nefrologicznym, gdzie wprowadzono miedziane elementy, bakterie szybciej ginęły. W lubińskim MCZ planuje się remont niektórych oddziałów. Wówczas – jak zapewnia prezes MCZ, Edward Schmidt – na zasadzie programu pilotażowego zamontowane zostaną miedziane elementy. Wyniki pozwolą podjąć decyzję na jaką skalę miedziane modernizacje pojawią się w innych miejscach szpitala, mowa tu o najbardziej narażonych na zakażenia oddziałach, jak sale operacyjne czy gabinety zabiegowe. Doświadczenia wrocławskiego szpitala pozwalają być pewnym, że miedź na oddziałach zapewni obniżenie kosztów leczenia i obniży ilość używanych antybiotyków. Inwestycja wprowadzająca miedź na oddziały nie należy do najtańszych, ale MCZ planuje skorzystanie z dotacji unijnych, które przewidują przekazanie środków finansowych na innowacyjne rozwiązania.

Poprzedni artykułKibice mają dość żenady na boisku
Następny artykułZostań świętym Mikołajem