Do końca tygodnia trwa rywalizacja polkowickich gimnazjalistów w konkursie towarzyszącym VII kampanii Chronię Życie przed Rakiem, finansowanej z budżetu gminy Polkowice. Uczniowie muszą zachęcić jak najwięcej mieszkanek do zrobienia bezpłatnej cytologii.


Taka rywalizacja wśród uczestników Polkowickich Dni Chronię Życie przed Rakiem to już tradycja, choć po raz pierwszy nagrodzona zostanie cała grupa uczniów, której uda się namówić do badań największą liczbę polkowiczanek. Przypomnę, że zwycięzcy rywalizacji pojadą na wycieczkę do Tropical Island pod Berlinem. Do rozpoczęcia kampanii zostało kilka dni (4-8.03). Tradycyjnie podsumuje ją konferencja.
– W tym roku weźmie w niej udział aktorka Grażyna Wolszczak, która jako Ambasadorka Kampanii Krajowej nie po raz pierwszy zawita do Polkowic, aby promować zdrowy styl życia – mówi Mariola Kośmider, dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.
Podczas konferencji głos zabiorą autorytety medyczne. Nie obędzie się bez atrakcji dla młodzieży, która rokrocznie chętnie w niej uczestniczy. Dla gimnazjalistów zaśpiewa bowiem Michał Szpak.
W ramach polkowickiej kampanii Chronię Życie przed Rakiem zostaną sfinansowane bezpłatne badania dla polkowiczanek – cytologie i mammografie. Na realizację tego programu w budżecie Polkowic zabezpieczono 130 tys. zł. Kampanii towarzyszą również szczepienia przeciwko HPV – wirusowi wywołującemu raka szyjki macicy, które drugi rok z rządu finansuje w regionie Związek Gmin Zagłębia Miedziowego.
Efekty siedmiu lat programu są imponujące. Podczas gdy w kraju średnia wykonywanych badań profilaktycznych waha się na poziomie od 5 do 20 proc., w Polkowicach średni wynik z trzech ostatnich lat sięga 35 proc. W zachęcaniu do wykonywania badań mają pomóc imienne zaproszenia do skorzystania z bezpłatnych cytologii, których nadawcą jest burmistrz Wiesław Wabik.
– Zawsze podkreślam, że zdrowie jest tym co mamy najcenniejsze. Jako mąż i ojciec Gabi, Julii i Kalinki, z ogromną łatwością przychodzi mi aktywny udział w promowaniu badań kobiet. Myślę, że szczególny udział muszą mieć w tym właśnie mężczyźni, którzy dbając o swoje żony, córki i matki powinni namawiać je do badań profilaktycznych – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.
Podczas ubiegłorocznej kampanii w polkowickiej przychodni zamontowano licznik badań cytologicznych. W ciągu roku badanie to wykonało aż 951 mieszkanek. Marzeniem organizatorów kampanii jest, aby procentowy udział w badaniach profilaktycznych sięgnął nie jak dotąd 35 proc. lecz 50 proc.
– Wszystko wskazuje na to, że z kolejnymi kampaniami wynik ten będzie coraz lepszy, bowiem, jak pokazują nasze obserwacje, regularnie badają się młode polkowiczanki, czyli prawdopodobnie uczestniczki pierwszych edycji Polkowickich Dni Chronię Życie przed Rakiem. Wszak to już młode kobiety – świadome tego jak ważną rolę w zdrowym stylu życia odgrywa profilaktyka. Jesteśmy dumni, że właśnie my je tego nauczyliśmy – dodała Mariola Kośmider.