Kiedy będzie chłodno, a zobaczysz osobę narażoną na wyziębienie leżącą lub siedzącą na ziemi, ławce, przystanku, w altanie ogrodowej nie bądź obojętny – przekonują policjanci.

Okres zimowy i znaczne spadki temperatur stwarzają potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, w podeszłym wieku i samotnych. Zagrożenie utraty życia dotyczy w tym okresie także osób nietrzeźwych, przebywających na wolnym powietrzu, bądź w pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych.

Lubińscy funkcjonariusze apelują do mieszkańców o informowanie o każdej zauważonej osobie leżącej lub siedzącej na ziemi, ławce, przystanku, w altanie ogrodowej, która mogłaby być narażona na wyziębienie. – Nie bądźmy obojętni wobec takiej sytuacji, być może nasza pomoc przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Informacje można przekazywać telefonicznie na numer alarmowy 112, numer telefonu pogotowia policyjnego 997 lub do najbliższej jednostki policji – mówi Jan Pociecha, oficer prasowy lubińskiej policji.

Funkcjonariusze przypominają, że każdego roku odnotowuje się w Polsce przypadki zgonów osób bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest wychłodzenie organizmu. Dlatego wzorem lat ubiegłych podejmują działania prewencyjne, zmierzające do tego, by takich przypadków było jak najmniej i aby każdy, kto potrzebuje pomocy, taką pomoc otrzymał.

– Na bieżąco będziemy kontrolować miejsca, w których mogą przebywać bezdomni – mówi Pociecha. – Wszystkie działania mają charakter pomocowy i w związku z tym policjanci, w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, udzielają informacji oraz wszelkiej pomocy w dotarciu do placówek pomagających bezdomnym oraz innym osobom wymagającym opieki.