Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki zaprasza mieszkańców zainteresowanych budową kolei aglomeracyjnej na pierwszy etap konsultacji społecznych. Podczas spotkania w budynku Uczelni Jana Wyżykowskiego wykonawca zaprezentuje główne założenia projektu. Mieszkańcy będą mogli też przedstawić swoje potrzeby w tym zakresie i porozmawiać z przedstawicielami Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, wykonawcy projektu oraz polkowickimi samorządowcami na temat kolejowej przyszłości naszej gminy.

Serdecznie zapraszam wszystkich polkowiczan na to spotkanie. Wykonawca przygotował kilka wariantów przebiegu linii kolejowych, które teraz nam przedstawi. Także będziemy rozmawiać o konkretach. Nasze marzenia o przywróceniu kolei do Polkowic nabierają realnych kształtów – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki.

Spotkania konsultacyjne dotyczące projektu utworzenia połączenia kolejowego Legnica-Lubin- Polkowice-Głogów są zaplanowane we wszystkich zainteresowanych gminach, począwszy od 22 sierpnia, na kiedy przewidziano spotkanie w Legnicy, kończąc 30 sierpnia w Jerzmanowej.

Polkowicka odsłona konsultacji odbędzie się w przyszły czwartek 25 sierpnia w siedzibie Uczelni Jana Wyżykowskiego, przy ul. Skalników 6b, w sali A407  na trzecim piętrze w godzinach 17.00-20.00.

Sierpniowe spotkania z mieszkańcami stanowią pierwszy z trzech etapów konsultacji społecznych w ramach powstającej dokumentacji przedprojektowej dla projektu pn. „Budowa linii kolejowej Lubin-Polkowice-Głogów wraz z rozbudową linii kolejowej nr 289 na odcinku Legnica-Lubin-Rudna Gwizdanów”. Etap drugi zaplanowano wstępnie na październik tego roku. Wówczas wykonawca przedstawi mieszkańcom w sposób syntetyczny główne uwagi, jakie pojawiły się w pierwszym etapie konsultacji oraz sposób ich uwzględnienia lub przyczynę nieuwzględnienia. Omówi też szczegółowe założenia inwestycyjne w ramach wszystkich analizowanych wariantów. Natomiast trzeci etap zaplanowano wstępnie na lipiec 2023, podczas którego mieszkańcom przedstawione zostaną założenia wariantu rekomendowanego do realizacji.

W ramach tego przedsięwzięcia planuje się budowę całkowicie nowej linii kolejowej z Lubina do Polkowic i dalej, w zależności od wariantu, do Grębocic lub Gaworzyc, skąd, z wykorzystaniem istniejącej linii kolejowych pociągi dotrą do Głogowa. Elementem prac dokumentacyjnych jest też między innymi analiza zwiększenia przepustowości istniejącej trasy kolejowej z Legnicy do Lubina – informują przedstawiciele firmy Infra – Centrum Doradztwa Sp. z o.o, która jest wykonawcą dokumentacji przedprojektowej Kolei Aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego.

Niezależnie od spotkań konsultacyjnych, wykonawca przeprowadzi w niedługim czasie badania ankietowe mieszkańców w celu zidentyfikowania potrzeb związanych z tą inwestycją. Ankiety zostaną udostępnione po zakończeniu sierpniowych konsultacji.

Poprzedni artykułRekordowa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Następny artykułJęzykowcy na UJW w Polkowicach