24.9 C
Lubin
poniedziałek, 20 maja 2024 19:45:50
Strona główna ! Promowane Rekordowa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Rekordowa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

180
0

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w 2022 roku jest szczególna – przystąpiło do niej bowiem półtora rocznika. To skutek reformy z 2014 roku, gdy do szkoły poszły siedmiolatki urodzone w 2007 roku i sześciolatki z pierwszej połowy 2008 roku. Teraz nastolatki z tych dwóch roczników jednocześnie wybierały szkołę ponadpodstawową. Ten wyż dotknął także szkoły powiatu polkowickiego, gdzie na jedno miejsce średnio przypadało trzech chętnych.

Nasze placówki oświatowe zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wysoki poziom nauczania, wykwalifikowana kadra pedagogiczna, bogato wyposażone sale dydaktyczne, świetne praktyki i staże zagraniczne od lat przyciągały młodzież. Nie inaczej jest w tym roku.

– Szykowaliśmy się na wysoką falę rekrutacyjną od dawna. W tym roku w polkowickiej szkole zatrudniamy nowych nauczycieli. W czerwcu spływały do szkół wnioski o przyjęcie i natychmiastowo podejmowane były kroki. Ze swojej strony zrobimy wszystko, by dzieci znalazły miejsce w szkołach – mówi Jan Wojtowicz, wicestarosta polkowicki.

Dla przykładu w Polkowicach na 90 miejsc w technikum wpłynęło w sumie 340 deklaracji, do liceum na 75 planowanych miejsc było ich aż 266, a do branżowej szkoły I stopnia na 60 miejsc chętnych było 144. Podobna sytuacja była w chocianowskiej szkole, gdzie na 84 zakładane miejsca w technikum deklarację nauki złożyło 244 osoby.

Takie liczby mogą cieszyć, jednak stają się sporym wyzwaniem logistycznym dla dyrektorów szkół oraz ich organu prowadzącego, którym jest powiat polkowicki. W Zespole Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach utworzono dodatkowe trzy oddziały, po jednym w Liceum Ogólnokształcącym, Technikum i Branżowej Szkole I Stopnia.

We wszystkich dziewięciu oddziałach klas pierwszych zwiększono liczbę uczniów do 32 na każdy oddział. Osobno powstał oddział przygotowawczy dla młodzieży z Ukrainy, jednak, co warto podkreślić, nie ma to żadnego wpływu na liczbę miejsc w poszczególnych szkołach. W Zespole Szkół w Chocianowie zostały utworzone dodatkowo dwa oddziały Technikum. Ponadto we wszystkich klasach pierwszych liczbę uczniów zwiększono do 31 w oddziale. W sumie otworzono dziewięć oddziałów w Polkowicach i siedem w Chocianowie.

Powiat polkowicki, który jako organ prowadzący, odpowiada za organizację nauki w szkołach ponadpodstawowych na jego terenie, zabezpieczył środki finansowe na utworzenie tych oddziałów, a także wyposażenie dodatkowych sal lekcyjnych w sprzęt i pomoce dydaktyczne, niezbędne do prawidłowej organizacji nauki w obiekcie Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach.

– Mając na względzie dobro polkowickich uczniów wspomagamy powiat udostępniając część budynku biblioteki przy ul. Skalników 6 na sale lekcyjne oraz częściowe doposażenie w postaci ławek, krzeseł, którymi dysponujemy – mówi Ewa Kowalik, wiceburmistrz Polkowic ds. społecznych.

Prowadzone są nabory na nauczycieli różnych specjalności, aby wzmocnić kadrę dydaktyczną. Najtrudniej jest pozyskać nauczycieli informatyki i przedmiotów zawodowych, co stanowi problem w skali całego kraju. W tym roku wyzwaniem są także sprawy związane z organizacją praktycznej nauki zawodu w związku z tym, że dzieci mające obecnie 14 lat nie są zatrudniane przez pracodawców ze względu na wiek.

Kwestię tę regulują jednak przepisy. Mowa tu o art. 191 Kodeksu pracy, w którym opisane są zasady zatrudniania młodocianych oraz osób niemających 15 lat. Wynika z nich że osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, niemająca 15 lat, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu. Zawarcie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z tą osobą jest możliwe w przypadku wyrażenia na to zgody przez rodzica (opiekuna prawnego) oraz uzyskania pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Wnioski w tej sprawie mają być traktowane w naszej poradni priorytetowo.

Poprzedni artykułKGHM prezentuje wyniki za pierwsze półrocze 2022 roku
Następny artykułKoleją do Polkowic – konsultacje
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com