Ekologicznie, ekonomicznie, energetycznie – KGHM przedstawia plany miedziowego giganta w obliczu wyzwań, które stawiają globalna gospodarka i trendy klimatyczne. Spółka inwestuje w czystą energetykę, zamierza wybudować w województwie lubuskim zeroemisyjną kopalnię i zaangażować się w proces odzyskiwania surowców ze zużytych materiałów.

Plany KGHM podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu zaprezentował Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Gościem specjalnym wydarzenia był Wicepremier, szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacek Sasin.

Ostatnie wyniki finansowe i produkcyjne w pełni oddają to, jak dobrze KGHM jest obecnie zarządzany. Firma to perła w koronie polskich spółek. To firma przyszłości, która myśli globalnie, również w kontekście transformacji i zmian klimatycznych. Zapotrzebowanie na miedź stale rośnie i to dobra prognoza dla KGHM – mówił Wicepremier.

Marcin Chludziński podkreślił podczas prezentacji planów na najbliższe lata, że dotychczasowy sukces KGHM to zasługa załogi, determinacji i elastyczności w zarządzaniu miedziowym gigantem.

– Nasze zamierzenia są odważne, wręcz wizjonerskie. Chcemy być liderem transformacji, liderem technologii i liderem produkcji czystej energii. Bycie światowym liderem to sprawa naszej narodowej dumy. KGHM wyznacza trendy i wyprzedza konkurencję – mówił podczas prezentacji prezes Marcin Chludziński.

Prezes KGHM podkreślał, że miedziowa Spółka jest bardzo ważna dla polskiej gospodarki, a w niedalekiej przyszłości może być firmą kluczową. – Najbliższa dekada, to będzie czas transformacji i zmian, jakich jeszcze w historii gospodarki nie było – dodał Marcin Chludziński.

KGHM przygotowuje własną Politykę Klimatyczną, równocześnie spogląda na światowe trendy jak Urban Mining, czyli odzyskiwanie surowców ze zużytych materiałów. Do tego spółka, dzięki nowym koncesjom na wydobycie planuje uruchomienie kopalni w województwie lubuskim. W okolicach Bytomia Odrzańskiego powstanie zeroemisyjny zakład z nowoczesną infrastrukturą i wykorzystaniem czystej energii.

Przyszłościowa jest także inwestycja KGHM w Pucku. Firma posiada koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie złoża soli potasowo-magnezowych. Eksperci już mówią o rewolucji w wykorzystaniu potasu w rolnictwie ekologicznym. W przyszłości KGHM zamierza wykorzystać światowy popyt na ten materiał.

– Bez energii i chęci do zmian nie udałoby się osiągnąć tak wiele. Dzięki całej załodze KGHM realizujemy ambitne cele. Wyprowadziliśmy na prostą projekt Sierra Gorda, obniżamy koszty funkcjonowania Spółki, zahamowaliśmy spadek produkcji. To co ważne, odbyło się to bez dodatkowych miliardowych inwestycji. Sprawne działanie i zaangażowanie przyniosło takie efekty – podkreślił Marcin Chludziński.

KGHM zamierza dalej inwestować w Odnawialne Źródła Energii i budować elektrownie fotowoltaiczne oraz wiatrowe. Firma śmiało spogląda na wiatrowe farmy na morzu, czysty wodór jako źródło energii oraz małe reaktory jądrowe. Prezes KGHM nie ukrywa, że celem jest zaspokojenie co najmniej połowy potrzeb energetycznych Spółki do roku 2030, a później sprzedaż energii na rynku.

Pierwsze półrocze 2021 roku przyniosło KGHM najlepsze od dekady wyniki finansowe i produkcyjne. – Chcemy utrzymać ten trend w kolejnych miesiącach i latach. Miedź to metal przyszłości, a przy odpowiednim zarządzaniu i odpowiedzialnej produkcji może być tylko lepiej – dodał Prezes KGHM Polska Miedź S.A.

Warto podkreślić, że na aktualne wyniki miedziowej Spółki ma wpływ kopalnia Sierra Gorda. Po raz pierwszy z Chile do Polski trafiły pozytywne przepływy pieniężne, w pierwszym półroczu to niemal 500 mln zł. Udało się to osiągnąć dzięki zmianie sposobu zarządzania i konsekwencji we wdrażaniu rozwiązań naprawczych.

Warto przypomnieć, że w tym roku Huta Miedzi Legnica i Huta Miedzi Głogów zdobyły prestiżowy znak Copper Mark. To potwierdzenie prowadzenia odpowiedzialnej produkcji i zminimalizowania wpływu na otoczenie.

Z kolei świetne wyniki KGHM za I półrocze oraz potwierdzenie wysokiej pozycji wśród światowych potentatów w branży wydobywczej sprawiły, że KGHM znalazł się na 7. miejscu w prestiżowym zestawieniu największych producentów miedzi. Ranking przygotował portal dedykowany inwestorom kitco.com.

inf.fot. KGHM

Poprzedni artykułBezpłatny transport seniorów i osób niepełnosprawnych
Następny artykułKGHM z nagrodą Firma Roku Forum Ekonomicznego w Karpaczu