Rokrocznie PeBeKa inauguruje szereg Akademii Barbórkowych w Zagłębiu Miedziowym. W piątek 15 listopada 2019 w CK Muza w Lubinie odbyła się uroczystość, podczas której  46 pracowników PeBeKa przyjęło odznaki, rozdano 28 medali, nadano 91 stopni górniczych, a 16 osób otrzymało Honorową Szpadę Górniczą. Były też inne wyróżnienia.

To już tradycja w Zagłębiu Miedziowym, że pierwszą Akademią Barbórkową jest zwykle ta dla pracowników PeBeKa. Nie inaczej było i w tym roku. W piątek 15 listopada  na scenie CK Muza stanęło w sumie ponad 200 osób, które z rąk prezesa spółki Tomasza Raweckiego, prezesa KGHM Radosława Stach i wicewojewody Jarosława Kresy otrzymali różnorodne wyróżnienia. Były odznaki, medale, stopnie górnicze i najważniejsze dla górników – szpady górnicze za 25 lat pracy pod ziemią.

Wśród wyróżnień było m.in. odznaczenie „Zasłużony dla PeBeKa”.

Chyba czuję się zasłużony. Pracuję już ponad 20 lat. To ciężka praca w przodkach. Jestem przodowym górnikiem strzałowym. Dopuszczam maszyny do przodka, sprawdzam je po strzałach i przed. Wszystko musi być bezpieczne dla ludzi. Wszystko musi być sprawdzone czy nie ma niewypałów po strzałach, jaki jest stan obudowy po strzałach. To bardzo odpowiedzialne. To wyróżnienie dziś jest dla mnie ważne, bo jest podsumowaniem pracy. Czuję się doceniony. Moja praca nie idzie na marne, bo jestem doceniony przez kierownictwo i kadrę – mówił Zbigniew Kwaśnik.

Akademia Barbórkowa to doskonały czas na podsumowanie całego roku pracy spółki.

Zaczynamy obchody barbórkowe jako najstarsza spółka w grupie. Ten rok był dla nas bardzo wymagający, ale zakończony wieloma sukcesami. Udało się przede wszystkim ponownie głębić szyb GG – 1, gdzie przez rok walczyliśmy z żywiołem, jakim jest woda. Wykonujemy mnóstwo prac specjalistycznych dla ciągu technologicznego dla KGHM. Zakończyliśmy i uruchomiliśmy szyb L – VI dla ZG Lubin. Udało nam się z sukcesem i zgodnie z oczekiwaniami inwestora doprowadzić do rozruchów dla elektrociepłowni na Żeranui. To  nasza zewnętrzna inwestycja – mówił Tomasz Rawecki prezes PeBeKa.

Od 26 listopada rozpoczną się Akademia Barbórkowe poszczególnych kopalni KGHM. Centralne obchody Dnia Górnika zaplanowano na 6 grudnia. Będą miały miejsce w Polkowicach.

Poprzedni artykułAwaria szlabanu. Wjazd do Lubina i wyjazd mocno utrudnione
Następny artykułEkspert z USA spotka się z rodzicami z Zagłębia Miedziowego