Szpital MCZ w Lubinie odebrał trzecią już z rzędu akredytację Ministerstwa Zdrowia prowadzoną prze Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Lubińska placówka podniosła wynik sprzed trzech lat na 91%. To bardzo wysoka ocena, która sytuuje szpital w ścisłej elicie szpitali.

Szpital MCZ ma znowu istotny tytuł. Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem Centrum Monitorowania Jakości od 1997 roku prowadzi procedury akredytacyjne szpitali. Placówki poddają się im dobrowolnie, by wiedzieć, na jakim poziomie jest bezpieczeństwo pacjenta w ich szpitalu. W tym roku w czerwcu zakończono takie oceny i kontrole w szpitalu MCZ w Lubinie, który po raz trzeci już poddał się dobrowolnie ocenie CMJ.

Wszystkie procedury są punktowane, a potem przeliczane na procenty. By otrzymać certyfikat Ministerstwa, szpital musi osiągnąć 75 % wszystkich procedur. W tym roku mamy najwyższy wynik w historii , czyli 91%. Rokrocznie około 200 szpitali w kraju poddaje się akredytacji, czyli blisko 20% wszystkich placówek w Polsce. Powyżej 90% zdobyło kilkanaście szpitali w kraju. Nasz wynik to praca całego zespołu. – mówi Piotr Milczanowski, prezes zarządu MCZ. –

Za trzy lata kolejna akredytacją, której na pewno podda się szpital MCZ.

Nie wiem czy jest możliwe osiągnięcie 100% oceny, ale możemy dążyć do 95% czy 98%. Niewiele dziś szpitali w kraju ma punktację powyżej 90% spełnionych standardów. Standardy akredytacyjne oceniają wszystko – jakość pracy, prawa pacjenta, bezpieczeństwo zakaźne i inne aspekty życia szpitala jako firmy, czyli pracę ludzi, strukturę i organizację, także administrację. Nasze tegoroczne 91% to ogromny sukces, zwłaszcza , że to nie jest duży szpital ani kliniczny. Pracują tu naprawdę mądrzy i ambitni ludzie. Certyfikat akredytacyjny z taką wysoką oceną jest osiągnięty ogromną pracą i wolą ludzi pracujących w Miedziowym Centrum Zdrowia, który daje bezpieczeństwo pacjentom i wysokiej jakości opiekę medyczną – podsumowuje Marzena Łokietko pełnomocnik zintegrowanego systemu zarządzania, a zarazem pielęgniarka naczelna w MCZ.